Problémy s chováním psů způsobují sami lidé

DZ_01_2013.inddA to nezvládnutím jejich výchovy, myslí si Alena Vanžurová.

Právě skončil rok 2012, v němž byl letovský kynologický klub oceněn nejvyšší příčkou v žebříčku ZKO a v soutěži Kynolog roku. S otázkami, co se lze díky účasti na akcích kynologů dozvědět a jaké akce chystají na rok 2013, jsme oslovili jednatelku klubu paní Alenu Vanžurovou.

Kynologický klub Lety patří k největším v okolí, má velmi dobrou pověst v oblasti pořádání veřejných kurzů výchovy a výcviku dospělých psů a štěňat. Jak se vám podařilo zapojit tolik nadšených členů, abyste během roku mohli organizovat tak pestré aktivity?

Je to možná neuvěřitelné, ale kurzy socializace a výchovy štěňat a výcvik základní ovladatelnosti pořádá naše základní kynologická organizace už od roku 1999. Jejich popularita nejvíc stoupá v posledních letech, kdy v naší lokalitě a v okolí přibývají noví obyvatelé  rodinných domů, kteří si pořizují psy. A protože počet čtyřnohých přátel roste, ale místa pro ně je stále stejně, stává se podle našeho názoru bezpodmínečnou nutností mít je socializované a vychované. A k vaší otázce, jak se podařilo zapojit do klubu tolik nadšených členů, abychom příval štěňat zvládali, musím říci, že se to vyvinulo samo. Někteří naši členové, aktivně cvičící a sportující se svými psy, mají instruktorskou činnost jaksi navíc, většinu z nás to baví. Je prima, když můžete začátečníkům vysvětlit a ukázat, jak pejskové fungují a jak je výchova relativně snadná, když dodržujete určitá pravidla a jste důslední. Často přirovnáváme výchovu štěňat k výchově dětí, a myslím, že nejsme daleko od pravdy. Je ale také fakt, že se nám více daří vychovávat štěňata než děti…

Pokud jde o další aktivity, máme prostě dobrou partu lidí, které práce baví. Je to o několika tahounech, ostatní se pak přidají.

Je sice leden, ale program akcí KK Lety je nabitý až po prosinec 2013. Na kterou z aktivit během roku se nejvíce těšíte?

Na tuhle otázku je těžká odpověď. Přes zimu se snažíme pravidelně trénovat, protože v sezoně je času méně. Je dost náročné skloubit tento koníček s prací a dalšími soukromými povinnostmi. Nejvíc se ale těším na letní výcvikový tábor, který většinou bereme spíše jako dovolenou se psy, i když máme naplánované zkoušky z výkonu, i na dovolenou.

Kromě velkých akcí a soutěží nabízíte pro majitele psů a jejich mazlíčky pravidelné kurzy. Které jsou nejvíce obsazené?

Mění se to v průběhu roku. Nemáme pevně stanovenou dobu konání jednotlivých kurzů, prakticky pořád přibíráme nové pejsky, v čemž jsme asi trochu jiní než ostatní cvičáky, kde také pořádají socializační kurzy. Až na výjimky a prázdniny nás téměř každou neděli najdete na cvičáku od 14 hodin, kdy se scházejí páníčkové s malými štěňaty do půl roku. V průběhu sezony je téměř běžné, že na place běhá a hraje si kolem třiceti štěňat různého věku, rozličných velikostí a plemen. Jak nám pak pejsci v průběhu roku vyrostou, přesouvají se do kurzu pro větší štěňata, kde v současnosti máme kolem padesáti frekventantů. Zbývají dospěláci, kterých bývá zhruba kolem patnácti. Když to sečtete, skoro pravidelně se v neděli na cvičáku sejde kolem osmdesáti psů se svými páníčky a paničkami. A to malá štěňata nezřídka doprovází celá rodina, takže je na place víc lidí než psů.

Dovedu si představit, jak pomáháte s výchovou čtyřnohých kamarádů. Někdy ovšem potřebují vychovávat i jejich páníčkové. Usuzujete podle úsloví Jaký pán, takový pes i Jaký pes, takový pán?

Skoro vždy je to spíše o „výchově“ páníčka. Výchova psa je mnohem jednodušší, když páníček přesně ví, co chce, nebo alespoň to, co rozhodně nechce. Psovi je potřeba stanovit mantinely, kam až smí a co si může dovolit. Rodina musí při výchově psa táhnout za jeden provaz a dané věci dodržovat. Samozřejmě záleží také na povaze každého zvířete, proto je například dobré poradit se předtím, než psa pořídíme, abychom pomohli zvolit vhodné plemeno. V rámci plemene je nutné vybrat správného jedince, který bude páníčkovi a jeho povaze takzvaně „pasovat“. A to není vždy jednoduché, roli hraje i móda. Některá módní plemena se k nám však třeba povahou nemusí vůbec hodit. Navíc módnost každému plemeni zatím vždy jen uškodila.

Není jednoduché shrnout odpověď do několika vět. Největším současným nešvarem je podle našeho názoru polidšťování zvířat, jež vede k většině potíží v chování psů. Nevím, jestli úsloví, které máte v otázce, vždy platí. Problémy s chováním psů, které jsou následně medializovány, rozhodně způsobují sami lidé, protože  výchovu svých psů nezvládnou, a hlavně si většinu komplikací neuvědomují do té doby, než se stane průšvih. Zkrátka některé věci podcení. Naše rada však může být dobrá jen tehdy, pokud nám majitelé psů nelžou a po pravdě řeknou, jak k problémům dochází, jak se oni ke svému psovi chovají a jak případné těžkosti řeší. Některé rady však považují za zbytečné a neberou je vážně. Naštěstí psi svým chováním většinou sami prozradí, kde jejich majitelé udělali chyby. Bohužel ne vždy je jejich náprava jednoduchá. Je nutné si uvědomit, že  pracujeme se živými tvory a některé naše prohřešky mohou být nevratné.

Co si přejí kynologové v Letech do nového roku?

Kynologové si přejí to, co asi všichni lidé, tedy trochu toho štěstíčka, hlavně ale zdraví pro sebe a své blízké a kamarády i pro svoje pejsky. To ostatní pak snad přijde samo aneb, jak my říkáme, ostatní si koupíme, a pokud na to nebudeme mít, zkrátka se bez toho obejdeme. Štěstí a zdraví přejeme všem dobrým lidem.

(bt)