Principál Říha: Naší odměnou je potlesk diváků

Petr RihaOchotnické divadlo je v Dobřichovicích velmi oblíbené. Na co se letos můžeme těšit a jaká je v souboru situace, nám prozradil principál Dobřichovické divadelní společnosti (DDS) Petr Říha.

Petře, co  naposledy DDS přichystalo a v nejbližší době chystá?
Proběhla první premiéru letošního roku: 10. dubna od 20 hodin jsme uvedli v Biodivadle v Řevnicích komedii Patricka Haudecoeura Mátový nebo citron. Reprízy pak byly 11. a 12. dubna, a další proběhne 24. dubna ve 20:00 v černošickém Club Kině. Rovněž máme možnost, a jsem tomu moc rád, ukázat se opět v divadle Semafor v Praze, a to 3. května od 19:00. Po zimním spánku jsme se už se moc těšili na prkna, která znamenají svět, a věřím, že se vše povede a diváci budou spokojeni.

Jak probíhají zkoušky nové hry?
Ze své divadelní zkušenosti sama víš, jak zkoušky u ochotníků probíhají, když se divadlo dělá ve volném čase. Do zkušebního období zasáhnou nemoci i emoce, prázdniny, dovolené, k tomu se kvapem blíží premiéra, je nutno nechat udělat návrh plakátu a vytisknout ho, pak plakáty vyvěsit, vyrobit kulisy, sehnat kostýmy a rekvizity (například jsem nemohli sehnat gramofon na kliku), požádat Dilii o licenci, naučit se texty atd. Musím ale přiznat, že tentokrát jsou protagonisté ukáznění, na zkoušky chodí včas a připraveni, sledují své kolegy a přicházejí i s vlastními nápady. Mám opět radost z režírování, zkoušky s takovými lidmi mi dodávají energii, v mém věku už tak potřebnou.

A co je jinak nového?
Pokud se ptáš, co je nového nejen u divadla, ale i v  mém osobním životě, tak jsem již v důchodu. A každý si myslí, že mám na divadlo víc času. Není to pravda, nic teď nestíhám a nevím, čím to je. Ale to říkají všichni důchodci, a už to mohu potvrdit.

Na co se můžeme těšit v létě, budou zase divadelní slavnosti?
Ano, v tradici letních Dobřichovických divadelních slavností chceme i nadále pokračovat a můžeme se těšit na domácí i hostující soubory. Jinak víš, že obvykle chystám na letní sezonu hudební představení s velkou výpravou a množstvím herců, aby si zahráli všichni. Říkám tomu „skoromuzikál“. Tentokrát se režie ujala Lucie Kukulová, která připravuje pohádku Byl jednou jeden král, a já si zahraju krále. Budu rád, když budou diváci s našimi výkony spokojeni a třeba nás potěší i potleskem. To je ta jediná, a krásná, odměna ochotníkům za jejich snažení. Ať žije divadlo a to naše zvlášť!

Další info na www.divadlodds.cz.

(Lucie Hochmalová)