Přihlaste se do soutěže o nejkrásnější Moranu

Foto: Petra Stehlíková

DOLNÍ BEROUNKA, BEROUNSKO – Jste škola, školka, spolek, nebo jen parta kreativních lidí, kteří rádi tvoří? Máte rádi lidové tradice a rádi se bavíte? Jste z regionu Dolní Berounky nebo nejbližšího okolí? Pak vytvořte Moranu, přineste ji na slavnosti a získejte pohár a ceny!

Sedmý ročník Slavností Morany proběhne v sobotu 26. března 2022 v Dobřichovicích. Své přihlášky posílejte do 28. února 2022 na email petra.stehlikova@dobnet.cz nebo se přihlaste telefonicky na čísle 605 205 755. K soutěžní obci uveďte název soutěžního objektu, jméno pověřeného zástupce, telefonní a emailový kontakt.

Morana Foto: Petra Stehlíková

Slavnosti Morany jsou kulturně zábavní akcí s bohatým programem. Každoročně ji zakončuje přehlídka Moran a vyhlášení těch nejhezčích. Poté se Morany zapálí a hodí do řeky. Spolu s nimi symbolicky odchází zima a přichází jaro.

Za hezkého počasí vzlétnou horkovzdušné balony. Návštěvníky potěší i hudební vystoupení regionálních kapel, stánkový prodej, prezentace regionálních firem a atrakce pro děti.

Morana je stylizovaná postava ženy, vyrobená například ze slámy nebo podobného materiálu (myslete na to, že bude spálena, proto by měla být vyrobena z ekologicky spalitelných materiálů), oblečená do ženských šatů s namalovaným obličejem.

Hodnotí se originální zpracování, umělecký dojem, zvláštní uznání může získat výtvor, který bude zvláště charakteristický pro obec nebo místo. Morany bude hodnotit odborná komise.

Morana Foto: Petra Stehlíková

Do soutěže nebudou připuštěny Morany, které budou:

  • vyrobeny z umělých hmot, obtížně spalitelných nebo nebezpečných materiálů,
  • mít obscénní nebo příliš provokující námět,
  • dehonestovat nebo zesměšňovat kohokoli (jsme zábavní a nechceme kohokoli urážet nebo vyvolat jakýkoli spor).

Cena pro soutěžící

První tři místa získají krásné keramické Morany z dílny paní Radoslavy Vrabcové a věcné ceny. Všechny účastníky soutěže odměníme sladkostmi.

Morana Foto: Petra Stehlíková