Porta vzpomínala na Wabiho Daňka

Tereza Balonová

Krásné počasí provázelo festival Porta, který se konal poslední červnový víkend v řevnickém Lesním divadle. Vítězství a sošku Porty v soutěži kapel získala 17letá Tereza Balonová z Prahy.

Druhé místo patří kapele McBerds z Českých Budějovic, na třetím skončila brněnská kapela Kupodivu. Ta si odnesla rovněž Autorskou Portu za píseň Kape mi na maják. „Myslela jsem si, že je to vtip, vůbec jsem to nečekala, že bych mohla vyhrát,“ říkala překvapená vítězka Tereza Balonová.

Porota udělila také Zvláštní ocenění, které si odnesl Libor Heřman z kapely McBerds za instrumentální výkon, další ceny pak vyhrály kapely Bonsai č. 3 (Cena Českého rozhlasu), Alfik a KruppEssen (Cena SAI) a kapela Ve čtvrtek v pět (Cena Country radia).

V Lesním divadle tak proběhl víkend plný příjemné hudby. Na pódiu se postupně představilo mnoho hudebních osobností, mezi nimiž nechyběl Robert Křesťan s Druhou trávou, Roman Horký se skupinou Kamelot, Norbi Kovács s kytarovou šou, Matěj Rak s Frantou Vlčkem, Ivan Hlas trio, Jaroslav Samson Lenk, Schovanky, Jitka Vrbová a Hot Jazz Praha, Přístav, Sunny Side, Petr Šušor s bubenickou šou, Vokobere a Pavel Žalman Lohonka.

FOTO: Dáša Borovská, Petra Stehlíková, Lucie Hochmalová

Poprvé na Portě zahrála také kapela Jelen a sklidila velký ohlas, své umění předvedl i loňský vítěz Aleš Petržela. „Moc jsem si to tady užil, spal jsem ve stanu, je tu krásná atmosféra a skvělí diváci,“ pochvaloval si Aleš Petržela.

Závěr festivalu se pak nesl ve znamení vzpomínek na nezapomenutelného muzikanta Wabiho Daňka, který nás vloni na podzim opustil. Zazpívat mu přišli Miloš Dvořáček, Vojta Kiďák Tomáško, Vokobere i Slávek Janoušek. Při poslední písní Porty 2018 – Rose na kolejích – celé divadlo vzdávalo hold vestoje.

Návštěvníci odcházeli z Porty spokojení. „Bylo to fajn, tak zase za rok na shledanou,“ znělo při loučení v řevnickém Lesním divadle.

Lucie Hochmalová