Policisté kontrolovali vozidla a rozdávali vesty

Foto: Policie ČR
Foto: Policie ČR

V pondělí 20. února se po měsíci opakovala ve Středočeském kraji dopravně bezpečnostní akce, která se zaměřila na viditelnost osádky vozidla při mimořádných událostech v silničním provozu.

Každý řidič musí mít dle zákona oblečenou reflexní vestu, pokud mimo obec vystoupí z vozu kvůli technické závadě nebo dopravní nehodě.

Středočeští policisté se sice zaměřili hlavně na viditelnost motoristů, jejich pozornosti ale neunikl ani technický stav vozidel. Kontrolovali zejména zimní pneumatiky, dále například osvětlení vozidla, prasklé nebo poškozené čelní sklo, zatemnění čelního skla či předních bočních skel.

Policisté řidiče informovali, že vestu musí mít v autě po ruce, aby ji rychle oblékli při vystoupení z vozidla. Ideálně by reflexní vestu měla mít celá posádka auta, aby i ona byla při pohybu kolem odstaveného vozidla dobře viditelná.

Celkem 212 policistů zkontrolovalo 1929 vozidel a zjistilo 256 přestupků, z nichž 240 vyřešilo blokovou pokutou v hodnotě 54 900 korun.

Za volant usedlo sedm řidičů pod vlivem alkoholu, pět z nich nadýchalo do jednoho promile, dva nad jedno promile. Technickému stavu nevyhovovalo 74 vozidel, devět jich jelo bez dálniční známky a 45 osob nemělo zapnuto bezpečnostní pásy. Dopravního přestupku se dopustilo i šest chodců.

Většina řidičů měla ve vozidle reflexní vesty. Ostatní je dostali od policistů, stejně jako jejich spolujedoucí.

(red)