Po oslavách vzniku republiky vystoupí malý Mozart

Foto: Jiří Ulrich (vlevo), mesto-beroun.cz
Zleva: Miroslav Sekera (autor Jiří Ulrich), Josef Špaček (mesto-beroun.cz).

Královské město zítra čeká výjimečný den – odpoledne proběhne oslava vzniku samostatného československého státu a večer vystoupí hned dvě výrazné osobnosti hudebního světa.

Oslava 96. výročí vzniku republiky se bude konat tradičně na berounském Husově náměstí od dvou hodin odpoledne. Aktu se zúčastní představitelé města, zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Sokola, Junáka a Československé obce legionářské. O hudební doprovod se postará pěvecký sbor Slavoš a domácí dechová kapela Berouňačka.

Večer pak přijde na řadu opravdová hudební lahůdka. V rámci 32. ročníku mezinárodního festivalu Talichův Beroun se představí dvě výrazné osobnosti tuzemské mladší hudební generace, kterým je předvídána hvězdná budoucnost – houslista Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera.

Josef Špaček je již čtvrtým rokem koncertním mistrem České filharmonie a i když ještě neoslavil třicáté narozeniny, je nejúspěšnějším z mladých českých instrumentalistů s mnoha tuzemskými i zahraničními cenami. Miroslav Sekera se od tří let věnoval hře na klavír i na housle. Díky tomu se už jako dítě představil v roli malého Mozarta ve velkofilmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Až po přijetí na Pražskou konzervatoř se rozhodl pouze pro studium hry na klavír. Stejně jako Špaček i Sekera je majitelem různých hudebních ocenění.

Koncert začíná v 19:30 hodin v sále České pojišťovny. Oba umělci zahrají skladby Antonína Dvořáka, Luboše Fišera, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany.

(red)