Pěší túra kolem lomů až na Karlštejn

Lom Velká Amerika. Foto: Lucie Hochmalová

DOLNÍ POBEROUNÍ, BEROUNSKO – V přírodě je všude krásně a v našem okolí to určitě platí dvojnásob. A proto vás opět zveme na pěší okruh zeleným krajem. Tentokrát jsme pro vás vybrali cestu kolem vápencových lomů poblíž Mořiny. A můžete zajít i na Karlštejn.

Lomy Amerika nedaleko obce Mořina patří do soustavy dnes již uzavřených vápencových lomů. Nejznámější jsou Velká a Malá Amerika, Kanada a Mexiko, kolem nich vede značená žlutá turistická trasa. V blízkosti najdeme mnoho dalších malých lomů (např. Supí a Liščí lom, Podkovu nebo Modlitebnu), už bez značených tras.

Velká Amerika

Procházku začneme u Velké Ameriky, což je asi náš nejznámější zatopený lom. Říká se mu také český Grand Canyon. Leží kilometr nad obcí Mořina u silnice směrem na Bubovice. Přímo u něj jsou dvě parkoviště, kde můžete nechat auto. V sezoně ale bývají tak plná, že sotva najdete místo. Lepší je tedy zaparkovat v kilometr vzdálené Mořině a dojít k lomu po žluté trase pěšky, nebo se tam dopravit autobusem. Zastávka se jmenuje Mořina, odb. lom.

Výchozím bodem je vyhlídka na Velkou Ameriku, dlouhou 750 metrů a širokou 150 metrů. Z výšky 80 metrů si můžete prohlédnout dvě propojená jezírka na jejím dně, a to je nevšední zážitek. Všude v této oblasti je přísný zákaz vstupu do lomů, přesto záchranáři každý rok ošetřují neposlušné zraněné turisty. A někdy už jim ani pomoci nemohou.

Od vyhlídky se vydejte po žluté turistické značce k dalším lomům. Je to celkem nenáročná procházka lesem a podél pole, dlouhá jen 2,5 kilometru. Autem se tam přiblížit nedá a na kole to není úplně pohodlná cesta, stejně jako s kočárkem. Zvládnout se ale dá.

Lom Mexiko. Foto: Lucie Hochmalová

Mexiko

Dalším zatopeným lomem vedle Velké Ameriky je Mexiko. Jeho přibližné rozměry jsou 300 x 100 metrů a hloubka asi 80 metrů. Byl v této oblasti otevřen jako první k těžbě a má nejpohnutější historii. Během druhé světové války tu fungoval pracovní tábor pro zločince a rok po válce zde byli vězněni zajatí Němci.

A to není všechno. V letech 1949 až 1954 komunisté v lomu zřídili tábor nucených prací pro politické vězně. Podle svědectví to byl jeden z nejhorších táborů, kde vězni museli plnit náročné normy v těžbě kamene. I proto se mu přezdívá Trestanecký lom. Smutné osudy připomíná pomník politickým vězňům, postavený na skále nad Mexikem. Dá se k němu vyšplhat a je odtud úžasný výhled.

Kanada a Malá Amerika

Když pokračujete po žluté od Mexika, minete po levé ruce lom Kanada. Sice není vidět, ale není to žádná škoda, protože slouží jako odkaliště pro areál firmy Lomy Mořina, kam je také vstup zakázán. Dejte pozor při přechodu silnice vedoucí do areálu, často tudy jezdí velká nákladní auta.

A pak už můžete zamířit k lomu Malá Amerika, utopenému v lese. Je nejmenší (má 170 x 60 metrů), zato je v něm prý tak průzračná a čistá voda, že se stal domovem chráněných raků. Na vyhlídku, odkud ho uvidíte, musíte odbočit ze žluté a dojít necelých sto metrů.

Karlštejn, nebo cesta zpátky

U Malé Ameriky procházka kolem lomů končí. A pak je to na vás. Je možné vrátit se 2,5 kilometru zpátky k parkovišti, nebo pokračovat po žluté trase až k Dubu sedmi bratří (nebo také k Dubu u dvou bratří) nad Karlštejnem, což je navíc 1,5 kilometru.

Od dubu po modré turistické značce dojdete zpátky na Mořinu k autu. Čekají vás poslední dva kilometry po málo frekventované silnici. Pokud nejste vázáni Mořinou a máte rádi dlouhé túry, můžete sejít po červené trase až k hradu Karlštejn, projít obcí a pak se napojit na žlutou směrem na zdejší nádraží (trasa měří necelé čtyři kilometry).

Lom Velká Amerika. Foto: Lucie Hochmalová

Praktické informace

  • Do lomů je vstup zakázán pod pokutou až 15 tisíc korun, značená cesta vede kolem nich.
  • Základní trasa je po žluté značce, pak se můžete napojit na modrou nebo červenou podle volby.
  • Možné délky tras: 5 km, 6 km nebo 10 km.
  • Ideální pro pěší chůzi, s kočárkem a na kole obtížnější.
  • Kromě obcí Mořina a Karlštejn se nikde nedá koupit občerstvení, připravte si tedy na cestu dostatečné zásoby jídla a pití.
  • Oficiální prohlídky ve štolách (nikoli v lomech) lze objednat na e-mailu hagen.morina@gmail.com.

Zajímavosti (jestli se vejdou)

  • Nové vápencové lomy vznikaly v Českém krasu během 19. století kvůli průmyslu v okolí (hlavně pro železárny a ocelárny v Kladně).
  • Největší lom je Velká Amerika, říká se mu také Východní lom nebo lom Východ.
  • S Velkou Amerikou je  vodní štolou propojen lom Mexiko, jinak i Trestanecký, Deštivý nebo Shniloušák. Na jeho dno nikdy svítí slunce.
  • Lomy jsou oblíbenou destinací filmařů, natáčely se tu Limonádový Joe, Akumulátor nebo pohádka Malá mořská víla.

Lucie Hochmalová