Pěkně se usaďte – kultura jde za vámi!

Ilustrační foto: archiv

Za kulturou teď vyrazit nemůžeme. Co ji ale pozvat k nám domů? Tak zvaný dress code můžeme zachovat i v našem obýváku. Pak už jen stačí zvolit správný okamžik a vybrat si z nabídky.
Webových stránek a odkazů je hromada. Umělci byli nuceni zůstat doma a vymýšlejí různé formáty, jak se dostat ke svým divákům. Zavřené jsou také knihovny a galerie, které se snažily o totéž – být vidět i v této době.

Určitě jste už některé zkoukli a možná máte i svoje oblíbené. Přinášíme výběr z našich řad a budeme ho doplňovat.

DIVADLO, FILM

MÁTOVÁ NEBO CITRON v podání Dobřichovické divadelní společnosti je komedie o skupině herců, která zkouší novou hru, ale nic nejde podle plánu, nervozita stoupá a premiéra se blíží… Jste napnutí?

TALKSHOW JSME S VÁMI vysílá pražské Studio DVA. Vaše bránice rozvlní například Eva Holubová, Bob Klepl, Monika Absolonová a další. Děje se tak před zdarma přes Facebook.

ONLINE FESTIVAL složený z českých koncertů a divadelních představení pustila do světa internetová Mall TV společně s Donio pod #kulturazije.

CIRK LA PUTYKA se přestěhovala do našich televizí a na další dispeje! Jak píše sám soubor, bojuje o přežití každou neděli a středu na Facebooku a Youtube.

JÁRA CIMRMAN. Kdo by ho nemiloval. Když nemůžete do divadla, potěší vás na YouTube.

NOVÁ DUŠE K jsou velmi zajímavá online povídání pod taktovkou Divadla Kampa.

ČTENÍ Z BOCCACCIOVA DEKAMERONU si můžete vychutnat díky Divadla Husa na provázku. Na facebooku začíná každý všední den v 19 hodin.

AKTUALIZOVANÝ SEZNAM ONLINE PŘEDSTAVENÍ najdete také na sítit prodejců vstupenek a průvodcem světem kultury GoOut.cz.

ONLINE PŮJČOVNA FILMŮ Aerovod přidala do své nabídky oskarový Parazit, český film Staříci, islandský snímek Daleko od Reykjavíku, nebo divácký hit Vlastníci. Dostupná v rámci předplatného, nebo filmy za poplatek můžete streamovat či stáhnout.

KONCERTY

EVA FARNA 10: NEZNÁMÁ ZNÁMÁ. Portrét česko-polské zpěvačky, která našla domov  Dobřichovicích, můžete zhlédnout na Netflixu. Pokud už nejste předplatitelé, můžete ho vyzkoušet na 30 dní zdarma.

ROCK CAFÉ nabízí Kulturu do domu – oblíbené interprety ze záznamu i live stream koncerty.

BERLÍNSKÁ FILHARMONIE potěší všechny milovníky vážné hudby, stejně jako VÍDEŇSKÁ STÁTNÍ OPERA nebo BAVORSKÁ STÁTNÍ OPERA. Nabízí bezplatná i placená představení.

UMĚNÍ

CENTRUM ARCHITEKTURY A MĚSTSKÉHO PLÁNOVÁNÍ připravilo pro své návštěvníky alternativní virtuální program. Obsahuje přednášky, živé přenosy i archivní záznamy.

CZECH PHOTO CENTRE. Online komentovaná prohlídka velmi povedené výstavy zahraničních porotců v Czech Photo Centre, anglicky s českými titulky.

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKU VÝSTAVY DEVĚTSIL 1920 – 1931 zveřejnila GALERIE HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY. Jako byste opravdu byli v muzeu.

SBÍRKU HRAČEK 20. STOLETÍ nabízí ve fotografiích s popisy Východočeské muzeum v Pardubicích.

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ má také virtuální prohlídky svých prostor.

Prakticky všechny herce a umělce můžete podpořit také finančně. Vše najdete na jejich stránkách.

KNIHOVNY

DIGITÁLNÍ KNIHOVNA KRAMERIUS zpřístupnila všechny svoje tituly pro pedagogy a vědecké pracovníky institucí na úrovni vysokých škol a jejich studenty. Jde o více než 206 tisíc titulů monografií a periodik. K přečtení jsou jen na webu, nejdou stahovat, ani tisknout.

#KNIHOVNYPROTIVIRU je rozcestník k vyhledávání elektronických zdrojů napříč knihovnami v České republice, které si můžete zdarma přečíst, nebo poslechnout. Základní rozdělení je pro děti, studenty, dospělé a seniory.

(lib)