Ostře sledované vlaky mají pamětní desku

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Po padesáti letech se na nádraží v Loděnici na Berounsku vrátil režisér Jiří Menzel, herci a zpěváci Josef Somr, Václav Neckář, Naďa Urbánková a další, aby si připomněli půlstoletí od natáčení filmu Ostře sledované vlaky.

Oslavy pořádané národním dopravcem Českými drahami, spojené s jízdou vlaku taženého parní lokomotivou, se zúčastnil i hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD). Ten poděkoval režisérovi a protagonistům filmu na jedinečný snímek, který navždy zůstane zapsán do dějin československé kinematografie. Zároveň připomněl i tvůrce literární předlohy Bohumila Hrabala. „Bydlím v Nymburce a tam Bohumila Hrabala bereme tak trochu za svého. Děkuji panu režisérovi Menzelovi a dalším tvůrcům, že filmem Ostře sledované vlaky a dalšími přispěli ke světové proslulosti Hrabalova díla,“ řekl hejtman Petera.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, který slavnost moderoval, zdůraznil, že zásluhou Středočeského kraje stále jezdí na lokální trati přes Loděnici vlaky. Kraj si totiž objednává dopravní obslužnost a financuje i provoz na trati z Berouna přes Loděnici a Rudnou do Prahy.

Na počest filmu Ostře sledované vlaky a na památku 50 let od jeho natáčení odhalily herečka Jitka Zelenohorská a zpěvačka Naďa Urbánková na budově loděnického nádraží pamětní desku. Ta mimo jiné připomíná, že film v roce 1968 získal Cenu Americké akademie filmových umění a věd – Oscara – za nejlepší cizojazyčný film.

(red)