Ondřej Hejma: Jsem rád za každé nové ráno

Foto: Lucie Paličková
Foto: Lucie Paličková

Jeho jméno je velmi známé v celé republice, a to hlavně díky kapele Žlutý pes. Kromě hudby však zvládá Ondřej Hejma také jiné profese – působí mimo jiné jako skladatel, spisovatel, překladatel, moderátor i novinář. A o tom všem jsme si s ním v novém roce 2015 povídali.

Pane Hejmo, jak teď v novém roce žijete? Víc pracujete, nebo odpočíváte?
Ptáte se správně, zrovna nedávno jsem si byl vyřídit starobní důchod…, ale vážně: když je člověku práce zábavou, tak se mu vlastně nikdy nechce úplně „odpočívat“. Spíš se snažím si užívat. Jsem rád za každé nové ráno, zkouším dělit čas mezi rodinu, kapelu a kamarády, vlastně jako vždycky.

To zní moc hezky. Tak začneme třeba s muzikou. Vaše jméno je už mnoho let spojováno s kapelou Žlutý pes, která pořád funguje a koncertuje, vloni jste vydali nové album s názvem Stroj času. Co zajímavého chystáte na letošní rok?
Hrát nás pořád baví, a doba přeje koncertům víc než všelijakým cédéčkům, takže jezdíme všude tam, kam nás pozvou. Nedávno nás oslovili organizátoři koncertu americké jižanské legendy Lynyrd Skynyrd, jejíž muziku jsme vždycky milovali a jednu jejich píseň jsme dokonce natočili na Stroji času. Mají v Česku hrát úplně poprvé, u příležitosti 70. výročí osvobození Plzně, a pokud se to stane skutečností a my se s nimi potkáme na jednom pódiu, bude to něco jako splněný sen, i když by nás to ani ve snu nenapadlo.

Budu držet palce, aby to vyšlo. A jak to vypadá s místními akcemi? Koncem loňského roku jste několikrát vystupoval v Řevnicích, třeba při oslavě výročí 17. listopadu na náměstí, kde zazněla píseň Sametová, nebo už tradičně na Štědrý den před Modrým domečkem, kde zpíváte společně s místními lidmi Rybovu Českou mši vánoční. Mohou se obyvatelé okolo Berounky těšit, že vás zase uvidí někde tady „doma“?
Kalendář na tento rok se teprve začíná rýsovat, takže nic konkrétního nemůžu říct, ale už delší dobu se zaobírám myšlenkou udělat něco v Lesním divadle, které po rekonstrukci zase začíná ožívat. Samozřejmě hlavně divadlem, ale já dobře vím, že tradice hudebních koncertů tam byla už od sedmdesátých let, ostatně i se Žlutým psem jsme tam párkrát hráli. Takže stačí najít jen vhodný termín a zavolat kamarádům – to si říkám každý rok. A třeba to jednou vyjde!

Věřím, že ano. Vrátím se ale ještě k Rybově mši, ta je už v Řevnicích pěknou tradicí, na niž lidé čekají. Jak k této spolupráci vlastně došlo?
Řevnice mají silnou hudební tradici, a už když jsem se sem stěhoval, první, koho jsem potkal, byli kluci z Orkusu, díky nim jsem pak poznával i okolí svého budoucího bydliště prostřednictvím častých venkovských zábav. Zakladatelem tradice „Rybofky“ je podle mě dirigent Lukáš Prchal, který díky Ivaně Veselé podchytil sborové zpěváky z okolí a v osobě Zuzky Dudákové našel i spojení s Modrým domečkem. A i když už Lukáš v Řevnicích nebydlí, tradice žije.

Kromě zpívání se věnujete i dalším oborům, píšete třeba knížky. Máte už v hlavě nějaký nový nápad?
Psaní knížek je krásná věc, ale taky tvrdá práce, profese jako každá jiná. To se musí doslova „vysedět“ a trvá to dlouhé měsíce, ne-li roky. Takže se určitě do ničeho nenutím, ale něco menšího, jako třeba povídky nebo pohádky, zkusit můžu, bude-li chuť a inspirace. Prostě nikdy neříkej nikdy…

Ani v Superstar? Televize chystá novou řadu této pěvecké soutěže, v níž už jste dělal porotce. Chtěl byste si tuto roli ještě někdy zopakovat?
Superstar už mám podle všeho za sebou, s rolí „otce zakladatele“ se klidně spokojím, změna je život. Ale zrovna nedávno mě oslovila Česká televize, jestli bych nešel dělat porotce do znovuobnovené soutěže Zpívá celá rodina. Nadšeně jsem souhlasil a už v lednu začínáme točit!

Tak to se máme na co těšit! Pojďme se teď na chvilku věnovat vážnějšímu tématu. Jste známý tím, že se zapojujete do veřejného života, nebojíte se říkat své názory na cokoli, ani na politiku. Jaký máte pocit 25 let po revoluci? Kam naše republika spěje?
To je otázka, na kterou se odpovídá těžko, protože co člověk, to jiný názor. Lidé vždycky rádi nadávají, ale myslím, že obecně spíš vládne spokojenost, a jestli cítím nějaké obavy, tak spíš z budoucnosti. A vládu máme takovou, jakou si zasloužíme, to platilo vždycky.

Zajímáte se i o místní politiku? Vím, že chodíte volit. Co třeba říkáte na změny na řevnické radnici?
Mám pocit, že v posledních letech se na radnici hodně válčilo, místo toho, aby se táhlo za jeden provaz jako v okolních obcích. Jako by to jméno Řevnice mělo opravdu něco společného s řevnivostí. Teď je tam hodně nových tváří, tak doufám, že nový starosta dokáže správně skloubit tradici a schopnosti těch, kteří tam byli před ním, a přidat k tomu něco ze sebe. To, že se dokázal prosadit ve své profesi a teď se rozhodl udělat něco pro město, mi připadá jako nadějný začátek.

Závěrem bych vám samozřejmě chtěla popřát hezký nový rok. Co byste popřál čtenářům?
No přece totéž, to dá rozum! Hlavně hodně štěstí a zdraví, hezkou práci, dobrou náladu a spokojenost v rodině. To ostatní se vždycky dá nějak řešit.

Vizitka
Ondřej Hejma je hudební skladatel a zpěvák, člen skupiny Žlutý pes. Kromě hudby se věnuje také psaní knih, překládání a moderování různých televizních pořadů, nejznámější je jeho působení v roli porotce v Česko hledá Superstar. Působil rovněž jako novinář.
Je ženatý, s manželkou Vladimírou žije v Řevnicích.
(lpal)