Bulíček: Od štědrovečerního stolu odbíhám za volant

Foto: archiv
Foto: archiv

Víte, kdy záchranáři nejčastěji vyjíždějí k případům rybí kosti zapíchnuté v krku? Pokud tipujete Štědrý den, mýlíte se. Více nám prozradil záchranář Bořek Bulíček.
„Nepamatuji si jediné Vánoce, kdy bychom tu měli zapíchnutou rybí kost v krku. Nejvíc takových případů řešíme v létě, kdy tady jsou chataři a rybáři,“ směje se Bořek Bulíček, provozní ředitel záchranky Trans Hospital Plus, která v Řevnicích funguje neuvěřitelné čtvrtstoletí.

Za tu doby již lékaři Trans Hospitalu Plus zachránili životy několika stům lidí. A ředitel Bořek Bulíček mnohokrát odběhl od štědrovečerního stolu za volant sanitky. „Za 25 let jsem si na to už zvykl. A moje rodina taky,“ přiznává Bulíček.

Na Štědrý den podle něj panuje mírný klid jen mezi 16. a 22. hodinou. Předtím i potom bývá rušněji. „Dopoledne se vaří, smaží a panuje shon. Takže se vždycky někdo spálí nebo spadne, jindy se dítě pořeže o rozbitou ozdobu. Stejné je to i před svátky,“ prozrazuje Bulíček.

Například loni před Vánoci spadla starší žena ze Zadní Třebaně při mytí oken a zlomila si ruku. V Řevnicích se zase mladá paní při pokusech upéct své první cukroví popálila o horký plech a musela být převezena na kliniku popálenin v Praze. Ve Všenorech upadl starší muž ve sklepě při hledání vánočních ozdob tak nešťastně, že se zlomeným kotníkem skončil na operačním sále. Několikrát museli řevničtí záchranáři 24. prosince zasahovat u případů nejsmutnějších – infarktů, které bohužel skončily smrtí.

Bulíček si vzpomíná i na předloňský případ, kdy se sami záchranáři stali terčem útoku zloděje. Na Štědrý den jim chtěl vykrást sanitku, naštěstí jej vyrušila posádka, která se chystala k výjezdu. Lapkovi se podařilo uprchnout „Právě v těchto dnech jsme se dozvěděli, že je ve vazbě a čeká na soud. Krádeží má na svědomí víc,“ říká Bulíček.

Nejrušnější čas záchranářům nastává na přelomu Silvestra a Nového roku. „Přibývá úrazů spojených s odpalováním petard, požitím alkoholu, dopravních nehod,“ vypočítává Bulíček, podle kterého byl rok 2016 na výjezdy rekordní. „Jejich počet vzrostl tak o 20 procent. Lidé jsou asi méně opatrní,“ domnívá se. Jaké je jeho přání do roku 2017? „Aby nám žádné legislativní změny nekomplikovaly naši práci a my jsme dál mohli pomáhat a zachraňovat lidské životy.“

(pan)