Požár odpadu v Letech hasiči likvidovali 21 hodin

Foto: HZS Středočeského kraje

V sobotu 10. listopadu vypukl v Letech požár haly s elektroodpadem. Šlo o třetí nejnáročnější hasičskou akci v  našem okrese od roku 2010. Shořel materiál za 5 milionů, celková škoda se šetří.

Operační středisko středočeských hasičů dostalo hlášení o požárů před osmou hodinou večer. Oheň už byl v plné síle. Okamžitě proto vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu a na místo vyslalo větší počet hasičů i techniky.

Velení zásahu převzal velitel čety z řevnické stanice, který vyhlásil třetí poplachový stupeň a vyžádal další posily s cisternami a výškovou technikou. Z haly se ozývaly výbuchy a nejdříve nebylo jasné, co je uvnitř. Až zástupkyně provozovatele haly, která dorazila na místo, upřesnila, že se tam nachází 600 tun nejrůznějšího elektroodpadu k recyklaci. Obrovské množství plastů, lehkých kovů, polovodičových součástek a dalšího materiálů.

Účinnému hašení bránila střešní konstrukce, která se propadla dovnitř. Navíc kyvadlovou dopravu vody cisternami ztížily úzké příjezdové cesty. Velitel zásahu proto povolal z kladenské stanice velkoobjemové kontejnerové čerpadlo s výkonem 4250 litrů za minutu. A hasiči natáhli přes 900 metrů speciálních hadic od Berounky. Další speciální těžká technika dorazila ze Zbirohu a z Hlučína.

Na místě byli také policisté, kteří zejména řídili dopravu na kruhovém objezdu. Výjezdová chemická skupina monitorovala ovzduší a hasební vodu, která odtékala z místa zásahu. Zvýšené hodnoty koncentrace nebezpečných látek ve vzduchu nezaznamenala. Ale kvůli štiplavému kouři, který byl cítit až v Praze, vedení obcí varovalo své obyvatele. Přivolaný statik nařídil demolici objektu.

Hasiči dostali požár pod kontrolu v neděli před šestou hodinou ranní. Mnoho ohnisek při rozebírání konstrukce ale uhasili až v 17 hodin. Při zásahu se nikdo nezranil. Ale kvůli toxickému prostředí a nebezpeční zranění byli na místě řevničtí záchranáři z Trans Hospital. O nápoje a stravu hasičům se postaral Český červený kříž.

Příčina požáru a celková škoda se vyšetřuje. Zástupce provozovatele odhadl škodu na materiálu na pět milionů korun.

(red), Foto: HZS Středočeského kraje