Obce i lidé se bouří proti rekultivaci cihelny, vytvořili petici

VŠENORY, ČERNOLICE – Bude realizován projekt rekultivace Cihelny Černolice? Jak tento projekt poškodí brdské lesy a okolní obce? Nevznikne na místě cihelny skládka? Tyto otázky už nějakou dobu trápí okolní obce a jejich obyvatele. Proti tomuto záměru obce podnikají kroky a vznikla také petice.  

Vedení Všenor, Černolic i Dobřichovic záměr rekultivace cihelny nemile překvapil a zastupitelé podnikají společné kroky k tomu, aby zabránili realizaci projektu. „Zásadně s tím nesouhlasíme. Součástí projektu může být i průjezd čtyřiceti kamionů denně po dobu deseti let přes naše obce, i když je deklarován hlavní směr přes Řitku. Důležitý je i aspekt enviromentální – znečištění Všenorského potoka, spodních vod, dále prašnost a směr větru směrem k nám. Máme čas jen do 13. dubna, abychom poslali námitky či připomínky,“ sdělilo na facebooku vedení Všenor.

Obce dostaly informace o záměru rekultivace cihelny od Krajského úřadu Středočeského kraje teprve ve středu 15. března, a to formou dokumentu Posuzování vlivů na životní prostředí – zahájení zjišťovacího řízení záměru „Rekultivace prostoru bývalé cihelny Černolice“ v k. ú. Černolice. Oznamovatelem záměru je firma Matshark s. r. se sídlem v Praze. Obce hned začaly jednat a snaží se, aby se projekt neuskutečnil. Vedení Všenor, Černolic i Dobřichovic řešilo problematiku na svém zasedání, pro přípravu odpovědí a námitek již kontaktovalo odborníky.

Znepokojeni jsou také občané Všenor i dalších obcí a vyjadřují nesouhlas a obavy formou petice. „Vliv občanů a občanských sdružení na projednávání je velký. Nebojte se ozvat se svými připomínkami na kraj, každý hlas pomůže!“ vzkazují všem starostové dotčených obcí.

Petici s názvem Zabraňme zneužití lesa mezi Všenory a Černolicemi jako skládky pod zástěrkou rekultivace můžete podepsat na těchto místech:

  • Černolice – místní obchod do neděle 9. dubna
  • Všenory – Obecní úřad, pošta, Kulturní dům v kavárně a knihovně od středy do pátku 14 až 18 hodin
  • Lety – Zahradnické centrum CONICA v OC Lety
  • Dobřichovice – Květinový ateliér Poupě, V Zahradách 1084
  • Dobřichovice – Cukrárna u Veselé Rakvičky, V Zahradách 1081
  • Dobřichovice – Bezobalový obchod Pendula 5.května 443
  • Petiční stánek bude ve VŠENORECH ve čtvrtek 6. dubna, konkrétně od 8 do 12 hodin před prodejnou COOP, od 12 do 14 hodin na Burze, od 14 do 18 hodin na vlakové zastávce Všenory
  • Petiční stánek bude v DOBŘICHOVICÍCH ve čtvrtek 6. dubna od 8 do 18 hodin v prostoru před poštou