O víkendu se otevřou běžně nepřístupné parky a zahrady

Zahrada vily Rudolfa v Černošicích Foto: archiv Olgy Humlové

ČERNOŠICE – Víkend otevřených zahrad se uskuteční již o víkendu 10. až 12. června. Opět se do něj zapojí na tři desítky míst ve středních Čechách, mezi nimi i černošická soukromá zahrada, komunitní zahrada Staré školy ve Vraném nad Vltavou, průhonický park či Školní zahrada da Vinci v Dolních Břežanech.

V Černošicích si zájemci budou moci v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin prohlédnout částečně revitalizovanou prvorepublikovou zahradu vily Rudolfa v ulici Zdeňka Lhoty na dvou úrovních. První úroveň je okolo domu a je pojata spíše formálně se sbírkou anglických a historických růží, jakož i jiných zajímavých keřů a dřevin včetně čtyř dochovaných prvorepublikových buxusů sestříhaných do různých geometrických tvarů. Součástí domu je malý anglický skleník.

Spodní zahrada je převážně užitková se sadem a zeleninovými záhony a velkým anglickým skleníkem a také ukázkou stínomilných trvalkových záhonů. Prohlídka s doprovodem majitelů se uskuteční v 11 a 15 hodin, v anglickém jazyce ve 13 hodin.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během červnového víkendu. V České republice se poprvé konal v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu.