O Kašpárkovi v rohlíku, bejbypankáčích…

O Kašpárkovi v rohlíku, bejbypankáčích...Termín Lesních slavností divadla 2012 se už opravdu blíží, a proto vám přinášíme poslední ze série rozhovorů, které se k nim pojí.

Letošní divadelní festival definitivně uzavře v rámci LSD pro děti v sobotu 1. 9. 2012 Kašpárek v rohlíku se svým představením Kašpárek navždy – Kabaret II. Na veselé písničky, scénky, pojančené blázniviny a dobře praštěné postavičky se můžete těšit od 15:00 hodin v Lesním divadle v Řevnicích. Vstupné stojí pouze 80 Kč a bejbypankáči do výšky 80 cm mají vstup zdarma. Na otázky nám odpověděl pastelkový ředitel Lukáš Botka.

Divadlo Kašpárek v rohlíku je v Čechách ojedinělý projekt, který nabízí divadelně-hudební zábavu pro diváky napříč generacemi, hlavně však pro děti. Jak vznikl? Inspirovali jste se v zahraničí?

Kašpárek se zrodil v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kdy Kašpárkův vynálezce David Dvořák jako režisér Kašpárka „rozchodil“ pro soubor loutkohry Jihočeského divadla. Jednotlivé etudy představení propojují písničky, a tak se nabízelo je vydat na CD. Zeleno-zelené CD Kašpárka mělo úspěch, a už to jelo… Přišel Kabaret II a s ním i CD Kašpárek navždy a od prvního představení kabaretu až dodnes natočila Kašpárkova banda i se sing-lem Ježíšku panáčku a nejnovějším albem Ten Halywůd celkem 4 cédéčka.

Vaše představení mi svou strukturou v něčem připomínají televizní sitcomy, které jsou postaveny na množství vtipných, vypointovaných scén. Souhlasili byste s tímto srovnáním? 

Asi na tom něco bude. Charaktery postav se nemění, Kašpárek je i na koncertech prostě praštěnej, nikdo ho nikdy neviděl romantického nebo brečícího, Olina z kabaretu je vždycky zase taková hezky „voprsklá“, Soňa nesmělá, Broňa je tahoun a tak dál… Fórky jsou takové, jaké baví tvůrce, který pak věří, že baví i diváka. Nevím, jestli přirovnávat k sitcomu, ale já, i když už vím, co přijde za vtip, stejně se na něj těším, a dokonce se mu znova zasměju.

V rámci Lesních slavností divadla vystupují divadelní soubory, které jsou zvyklé hrát spíše na komorních, kamenných scénách, což ale není případ vašeho souboru. Je těžké udržet pozornost dětského diváka na větších scénách, což bezpochyby Lesní divadlo v Řevnicích je?  

Myslím, že jde pouze o to, že v lese nejsou zdi. Když budeme hrát něco, co diváka nebude bavit, neudržíme jeho pozornost ani ve sklepě. Kašpárek snad bejbypankáče baví, a proto na něj chodí.

Na Lesních slavnostech divadla 2012 v Řevnicích budete vystupovat s Kabaretem II s podtitulem Kašpárek v rohlíku navždy! Můžete našim čtenářům a potenciálním divákům toto představení přiblížit? 

Velice obecně, abych neprozradil nic důležitého… Můžete se těšit na Soňu, Broňu, Olina, Olinu, Reného a Reginu, kteří vás určitě pobaví právě zajímavými etudami, trsnete si i na Kašpárkovy songy a zjistíte, jak je to s Kašpárkem…

Hudební doprovod vašich představení je označován jako bejbypank, diváci si pak říkají bejbypankáči a mnozí z nich mají při představení na hlavách molitanové „číro“. Jak si ho noví diváci mohou opatřit, případně vyrobit?

Kdo chce číro, pořídí si ho v Kašpárkově krámku na některé z našich akcí nebo na webu www.bejbypank.cz, kde skočí přes odkaz krámek přímo do e-shopu. A kdo si ho chce vyrobit, zalepí se do lepidla. Fantazie je nekonečná, a kdo chce, může si dát na hlavu třeba židli a přijít na koncert. Židle na hlavě, to je totiž taky bejbypank.

Jiří Š. Cieslar