Nutriční terapie pomůže správně se stravovat a vyřeší i zdravotní potíže

Eliška Kružíková je diplomovaná nutriční terapeutka. Od ledna začne ordinovat v prostorách fyzioterapie v Černošicích na Vráži a zároveň bude sdílet terapeutovnu od Pomoci od srdce v Řevnicích.

Obor nutriční terapie vystudovala na vysoké zdravotnické škole. „Nutriční terapeut je člověk, který se orientuje v základních pojmech v oblasti výživy, v základech biochemie a fyziologie lidského těla, v nutriční a tělesné diagnostice, umí provést základní nutriční diagnostiku a orientuje se v alternativních výživových směrech, dietních doporučeních. Má také přehled o nejrůznějších novinkách v oblastech výživy a potravin a umí rozlišovat dezinformace od správných doporučení,“ představila Eliška Kružíková profesi, která je pro svoji komplexnost v poslední době velmi žádaná.

Služby nutričního terapeuta jsou určené pro kohokoliv, kdo potřebuje poradit ohledně stravování v různých fázích života, tedy například pro těhotné a kojící ženy, matky s dětmi, dospívající, seniory. Dále pro toho, kdo potřebuje úpravu jídelníčku kvůli svému onemocnění.

Při první schůzce je třeba se oboustranně seznámit. „Nejen já musím zjistit maximum užitečných informací o konkrétním klientovi, které mi pomohou porozumět jeho problému a způsobu života. Zároveň by si měl klient oťuknout mě, jestli nám spolupráce sedne a bude mi důvěřovat. Klientům doporučuji přinést si na první schůzku poslední zprávu od lékaře, laboratorní výsledky, ze kterých mnohé vyčtu, a popřípadě sepsaný jídelníček z několika málo dnů. Důležité je, aby si klient důkladně rozmyslel, jestli o pomoc skutečně stojí,“ vysvětlila nutriční terapeutka. Terapie může být dlouhodobá, ale někomu stačí jen pár setkání.

Cílem terapie je, aby se klient bez větších problémů orientoval v doporučeních, která mu pomohou zlepšit jeho zdravotní stav. Aby se nové návyky staly součástí běžného života. Změna životního stylu může být velmi obtížná, důležitá je tedy motivace. „Z mého pohledu je to například podpora rodiny a přátel. Pokud má klient pocit, že je na to sám, tak se mu snažím být oporou já. Co je ale opravdu v tomto případě nejdůležitější, je uznání dotyčného člověka, že změnu potřebuje, a že bez ní to zkrátka lepší nebude,“ doplnila Eliška Kružíková.

Terapie výživou
Pomoc od srdce, Masarykova 1044, Řevnice
eliska.nutricni@gmail.com
www.terapie-vyzivou.cz