Nová kniha mapuje údolí Berounky s jeho historií

Pohled na Berounku z Havlovy skály u Liblína. V pozadí je jez pod Libštejnem. Foto: Vladimír Dousek
Pohled na Berounku z Havlovy skály u Liblína. V pozadí je jez pod Libštejnem. Foto: Vladimír Dousek

V unikátní knize Putování krajinou Berounky fotograf Vladimír Dousek zmapoval překrásné údolí největšího přítoku Vltavy. Autor své dílo osobně představí v černošickém Club Kině ve čtvrtek 24. listopadu od 19 h.

O hudební doprovod se postará Jiří Hasák.

Všichni přítomní si budou moci knihu také zakoupit. Jde vlastně o malé pokračování Douskovy předešlé publikace „Setkání Černošic a Mokropes s Berounkou“ o Černošicích a jejich osudech i lidech, které je již beznadějně rozprodáno.

Putování krajinou Berounky vzniklo na popud zpráv o záměru vybudování přehrady na horní Berounce. Protože nebylo jisté, jak vše dopadne, fotograf a člen Černošické společnosti letopisecké Vladimír Dousek se rozhodl toto krásné údolí od Plzně až po Křivoklát zachovat alespoň ve fotografické knížce. I když se mezitím vše změnilo a na základně mohutných protestů veřejnosti i různých odborníků a kapacit na nejvyšších místech se od stavby upustilo, nikdo nemůže zaručit, že se v příštích letech téma opět neotevře.

Povodně budou i nadále. Jak vzpomíná sám autor, jako děti se na ně docela těšily, protože mohly jezdit na lodičce po zatopených loukách. A v zimě při mrazu na nich bruslit. Na loukách, kde nyní stojí vily. A je možné, že třeba právě majitelé těchto vil téma otevřou znovu a přehrada jednoho dne opravdu bude stát.

Díky nové knize se zachová celé údolí kolem Berounky, „poslední ráj Oty Pavla“, se svými zříceninami prastarých hradů, s historickými mlýny a kostelíky i s jedinečnou přírodou.

(vd, skš)