Poslanci prodloužili nouzový stav do 17. května

Foto: Vláda ČR

Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do neděle 17. května. Naposledy měl skončit už tento čtvrtek 30. dubna. Vláda požadovala termín 25. května, ten ale neprošel.

Opozice navrhovala prodloužení nouzového stavu o týden, nebo deset dní. Nakonec se povedl schválit návrh komunistů. Poslanci o návrhu vlády velmi živě diskutovali. V drtivé většině zaznívaly hlasy, že je třeba ochránit zdraví obyvatel České republiky a na rozvolnění všech opatření proti šíření nového typu koronaviru zatím není ten správný čas.

Na druhou stranu ale kritizovali nekoncepčnost vládních kroků zejména za poslední měsíc. Po kabinetu také požadovala jasný plán do následujících týdnů.

Nouzový stav je nyní nutný na udržení stávajících protikoronových opatření, které vláda musí vydávat podle krizového zákona. Hrozící konec nouzového stavu a úplné uvolnění restrikcí děsil zejména epidemiology, kteří varovali před možnou druhou vlnou epidemie, která by se mohla vymknout kontrole.

Stálé ohrožení České republiky epidemií koronaviru SARS-CoV-2 zdůraznil ve svém projevu směrem k poslancům také premiér Andrej Babiš. „Je potřeba vědět, že skutečně ten vir je neznámý, že jsou různé teorie. Nám se samozřejmě povedlo se zavedením plošné karantény odvrátit kolaps našeho zdravotnictví. A některé země dokázaly udržet epidemii dlouhodobě pod kontrolou, ale některé ne. Například jako Singapur, kde se objevila ta druhá vlna epidemie. A my samozřejmě připravujeme projekt chytré karantény, který začne 1. května. A ty výsledky stále jsou skvělé,“ uvedl premiér. Dotkl se i rozhodnutí městského soudu, která zrušila čtyři nařízení vlády kvůli špatnému formálnímu postupu, nikoliv kvůli obsahu. A zmínil i rostoucí počet nakažených v LDN v Mariánských lázních, kde se nakazilo 13 klientů a 12 zaměstnanců.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch má na jednání vlády příští týden v pondělí předložit novelu zákonu o ochraně veřejného zdraví. Ta by umožnila vydávat restriktivní opatření chránící zdraví lidí bez nutnosti nouzového stavu.

Další vlna uvolňování opatření má nastat za 14 dní, konkrétně 11. května, kdy se mají otevřít například kadeřnictví, všechny provozovny v nákupních centrech, venkovní prostory restaurací či kaváren a muzea či galerie. Všude ale s přísnými hygienickými opatřeními.

(lib)