Naučná stezka Srbsko – Karlštejn

Naučná stezka Srbsko - KarlštejnJaro už nám dávno začalo a kola či trekové boty volají po nějakém pořádném výletu. Dnes bychom vás rádi seznámili s naučnou stezkou, která vede CHKO Českým krasem a také kolem jedné z největších památek české i evropské historie hradu Karlštejn, který nechal vybudovat Karel IV. jako pevnost na ochranu korunovačních klenotů České země.

Stezka začíná ve vesničce Srbsko cca 25 km od Prahy. Po výstupu na malém vlakovém nádraží se vydáme přes řeku Berounku na její druhý břeh, kde začíná naše pouť za poznáním krajiny CHKO Český kras s vrcholem, jímž je výhled na Karlštejn. Cesta je značená zelenobílou značkou, jak tomu bývá u naučných stezek. Trasa je dlouhá něco přes 10 km a je vhodná pro všechny, od závodních cyklistů po rodiny s dětmi. Sportovně založení rodiče to mohou zvládnout i s kočárkem, ale jinak si raději počkejte, až vám děti odrostou a půjdou samy.

 

Na trase je 12 hlavních zastávek, na kterých je popsána krajina, v níž se nacházíme, a stručně pojmenovány živočišné a rostlinné druhy, které v okolí zastávky žijí. Na příchozí cestě ke Karlštejnu se nachází navíc dalších 5 zastávek. Trasa vede převážně v lese, takže na nás neustále dýchá vůně přírody a v současné době, kdy se příroda jen zelená, je to opravdu krásná podívaná. Čeká nás i několik stoupání, některá trochu náročnější, ale nakonec to zvládne každý. Jedna z větších zastávek je ve vesničce Svatý Jan pod Skalou. Pár domečků, pěkný hřbitov a veliký kostel jsou schovány mezi skalami. Pohled na ně stojí za úsilí, které vynaložíme cestou. Další z krásných míst na stezce je Bubovický vodopád. V úzké soutěsce, kde protéká Bubovický potok, nás potká jedno z náročnějších míst. Trasa zde vede po úzké skalní cestičce, ale je to pouze pár desítek metrů. Vodopád sice není nějak zvlášť mohutný, ale malá jezírka, která se zde tvoří, a několikametrové převýšení vypadají opravdu nádherně.

Jakmile se dostaneme za tento bod, už se můžeme těšit na Karlštejn. První vizuální kontakt s ním budeme mít po příchodu k poli z lesní aleje. Pohled na Karlštejn se nám otevře po pravé straně. Dále pokračujeme z kopce, cestou se nám otevřou další pěkné pohledy na hrad. Ve vesnici se můžeme občerstvit a tímto náš výlet pomalu končí. Když projdeme celou obec, dostaneme se na vlakové nádraží, odkud je možno jet zpět do Prahy nebo pokračovat dále směrem na Beroun.

Pokud jste se rozhodli pokochat se krásami naší přírody a památkami z naší historie, není nic jednoduššího něž sednout na vlak a nechat se odvézt na krásný výlet. Pokud pojedete autem, silnice vede podél řeky Berounky na Karlštejn a z něj dále do Srbska.

Proč: Pěkný výlet po naší přírodě

Jak tam: autem, autobusem, vlakem, na kole

Kdy: kdykoli

Na jak dlouho: celodenní výlet

Kam: Srbsko

Info: www.stezky.info/naucnestezky/ns-karlstejn.htm