Country je všechno, co se mi líbí

Country je všechno, co se mi líbí…říká s úsměvem Petr Kocman. Tento názor sdílel už s Michalem Tučným, s nímž vystupoval od svých 9 let. Na pódiích nejprve stál vedle osobností se zvučnými jmény, jako byli a jsou Michal Tučný, Věra Martinová, Honza Vyčítal, František a Jan Nedvědové, Pavel Bobek a skupiny Rangers, Fešáci… Nyní koncertuje se svou kapelou, nově vydal skvělé CD s názvem Crazy Man, o kterém, ale nejen o něm, je i tento rozhovor

Duet s Luckou Vondráčkovou Já to nejsem z vašeho nového CD Crazy man obsadil po 14 dnech nasazení v ESO hitparádě v polovině dubna 1. místo! To je skvělý start pro celé CD. Mimochodem, co je také netradiční, toto CD bylo křtěno dříve, než bylo vydáno. Jak se to podařilo?

Především mám radost, že se písnička asi líbí i širší než jen countryově laděné části posluchačů a diváků a že se moje milovaná country hudba dostala opět na obrazovky českých televizí… Na CD jsme pracovali delší dobu, některé písničky vznikaly v produkci kamaráda, kapelníka Fešáků Tondy Kny a další v produkci Jirky Vondráčka. Tím pádem také v několika studiích, dokonce i ve studiu Davida Freedoma, který dělá jen taneční hudbu, a myslím si, že to bylo ku prospěchu zvuku desky. A když už posluchači a fanoušci tak dlouho čekali, tak jsem si říkal, že by mohli dostat větší porci hudby, než je běžně zvykem – proto 18 písní. A právě počet písní může za to, že se vydání CD zdrželo a na koncertě v pražské Lucerně jsem s Petrem Novotným a Honzou Nedvědem (se kterým mám na desce i duet) pokřtil vlastně jen takovou ne finální podobu CD, aby fanoušci věděli, že nekecám a CD je téměř hotovo. A taky jsem moc rád, že nakonec jsem se na vydání dohodl s úplně novým vydavatelstvím Akordshop. A byla to skvělá spolupráce! Mimochodem Akordshop vydává i Portovní CD, takže kruh se uzavírá…

Na CD je nahrána 1 hodina a 13 minut hudby, která je směsicí country, popcountry až rocku, neboli každý si může najít kousek toho svého oblíbeného žánru…

Ano, posluchači, kteří mě znají, tak ví, že moje pojetí country spočívá v tom, že rád mixuji žánry. I na svá vystoupení si zvu přátele zpěváky i z jiného hudebního ranku. Společně se pak radujeme z toho, jak krásně se dá spojit zdánlivě neslučitelné. A tudíž i mé CD je v tomto smyslu takovým crossoverem. A v mých písničkách se objevují náznaky rocku, popu apod. Ostatně na desce mám mezi těmi 18 písněmi, které jsou převážně nové a od českých autorů, i jednu píseň od Boba Dylana – to je ten duet s Luckou Vondráčkovou. Jedna píseň je od mého oblíbeného Johna Denvera a jedna je od Eltona Johna s krásnými českými texty od Hanky Sorrosové! Takže si myslím, že na své by si mohli přijít nejen fanoušci country.

Každé liché úterý moderujete v premiéře pořad Country je všechno, co se mi líbí na internetovém rádiu Click and country. Co se v poslední době z hudby, naší i světové, nejvíce líbí Petru Kocmanovi? A rozrostla se vaše úctyhodná sbírka 2000 CD o nějakou novinku?

Na Click and country je to jednou za čtrnáct dní taková moje radost, protože tam pouštím opravdovou americkou country, kterou celý život miluji. Takže přináším posluchačům nejen aktuální novinky, ale také samozřejmě podnikám výlety do minulosti. Teď jsem například dělal celý pořad z písniček, které mě od malinka inspirovaly, nebo dokonce formovaly můj hudební vkus. A sbírka se mi rozrůstá průběžně, protože každý měsíc dostávám z Ameriky spoustu CD – a to nejen ryze country, ale i jiných žánrů, protože country je všechno, co se mi líbí. V poslední době se mi třeba moc líbí nová deska BON JOVI, která je čistě country, nebo CD barda country WILLIE NELSONA, který vždy také rád míchal žánry… Takže na té mé poslední desce je opravdu od všeho, co se mi líbí, tedy rock, pop, funk… Ale pořád to má countryové srdce a to já rád.

Letošní české národní finále Porty bude opět poslední víkend v červnu v Řevnicích. Už loni jste byl aktivním hostem festivalu, dokonce Kocmanův Crazy špíz se ocitl na jídelníčku Porty, plánují se letos podobné lahůdky pro gurmány? Nebo se vaše jméno objeví v souvislosti s jinou doprovodnou akcí?

Co se týká jídelníčku, tak nevím, co na mě porťáci vymyslí, vždycky je to pro mě takové překvápko, ale nedivil bych se, kdyby vymysleli třeba Kocmanův nadívaný klobouk nebo Klobása a´la Crazy man apod.

Během konání festivalu koncertujete na různých místech republiky, na Portu tak přijedete až v neděli. Pořadatelé si připravili netradiční vystoupení vaší kapely s několika známými interprety – budete mít čas na zkoušku přímo na místě, nebo nácvik probíhá už v těchto dnech?

Tentokrát poprvé za několik let nebudu sedět v porotě, protože mám jinde koncertní povinnosti, ale určitě přijedu v sobotu hned po koncertě na noc. Přece si nenechám ujít tu atmosféru, která na Portě v Lesním divadle vládne, ta je opravdu skvělá! V neděli má proběhnout velmi netradiční vystoupení přímo a výhradně určené jen pro porotu, kde se na jednom jevišti sejdu s Věrou Martinovou, Wabi Daňkem, Pavlínou Jíšovou a Žalmanem a společně budeme hrát každý své písničky, ovšem za doprovodu nejen mé kapely, ale i těch již zmiňovaných, což by mohla být velká legrace – kouzlo tohoto vystoupení bude záměrně ponecháno větším dílem momentální náladě a improvizaci. Pochopitelně moje doprovodná kapela se na to připraví, ale to hlavní bude opravdu vznikat na místě, takže si to nenechte ujít!

Děkuji za rozhovor!

Ptala se Barbora Tesařová