Hořovice: Nejkrásnější zámek v okolí

Hořovice Nejkrásnější zámek v okolíRozlehlý zámek najdeme v západní části stejnojmenného městečka. Jeho na první pohled krásný barokní vzhled láká k prohlídce. K zámku navíc patří veliký park, který také stojí za návštěvu. A aby toho nebylo málo, tak zde mají pro turisty přichystáno spoustu kulturních akcí.

Historie zámku

Tzv. Starý zámek byl postaven už na přelomu 12. a 13. století. Byl používán jako dvorec (hospodářská a obytná budova) a později jako tvrz. Těsně po husitských válkách byla tvrz přestavěna na hrad v gotickém stylu. Později, někdy na konci 17. století, zámek vyženila hrabata z Vrbna. Jan František z Vrbna nechal vystavět tzv. Nový zámek, který měl být větší, modernější a měl reprezentovat. Společně se zámkem byla zvětšena i zahrada. Na stavbě se projevila i ruka dalšího majitele Friedricha Wilhelma von Hessen, který provedl některé klasicistní úpravy. V roce 1945 byl zámek převeden do majetku státu. Od roku 2001 je národní kulturní památkou.

Co v zámku můžeme vidět dnes

Pokud si chceme prohlídnout zámek zevnitř, můžeme si zvolit z několika okruhů. První okruh nás provede reprezentačními prostorami zámku. Okruh nabízí prohlídku Přijímacího salonu, kde najdeme vyobrazené členy rodu Vrbnů. Dále například pracovnu Rudolfa z Vrbna, Hudební a Lovecký salon nebo Velkou jídelnu. Působivé jsou také jednotlivé menší salonky – Červený, Zelený, Modrý a Zlatý salonek, kde se můžeme nechat unést jednotlivými barvami. V druhém okruhu je pro návštěvníky připravena expozice hraček. Druhá prohlídková místnost je plná různě velikých keramických panenek. Panenky sedí na miniaturních podobiznách nábytku a pijí čaj z droboučkých šálků. Žádná mladá dáma si nesmí nechat ujít pohled na tuto nádheru. Expozice v další místnosti zaujme naopak především mužskou část návštěvníků. Jsou zde vystaveny různé dopravní prostředky, od koňských povozů přes kolejiště pro vlaky až po létací stroje.

Navštěvníci si také mohou prohlédnout další stálé výstavy. V bývalé zámecké kuchyni v přízemních prostorách jsou vystaveny různé hudební strojky a automaty. V prostorách, kde byly původně byty služebnictva, je umístěna Výstava umělecké litiny. K vidění je zde široká škála výrobků litých v hutích v Komárově a Podluží.

Na květen je také připraveno několik speciálních akcí. Jednou z nich je tzv. Pohádková prohlídka: Zlatovláska – při prohlídce jednotlivých místností mají být k vidění oživlé pohádkové postavy. Během tzv. dnů oživlých památek bude návštěvníkům umožněn přístup do jinak nepřístupných prostor. Všechny podrobnosti o těchto akcích naleznete na internetových stránkách zámku.

Proč: kulturní památka

Jak tam: autem, vlakem

Kdy: od května

Na jak dlouho: několik hodin

Kam: Hořovice

Info: www.zamek-horovice.cz