Našel mobil a nechal si ho, hrozí mu rok v base

HOŘOVICE – Co najdu, to je moje. Tím se zřejmě řídil nepoctivý nálezce, který měl najít na zahrádce u restaurace zapomenutý mobil. Místo, aby ho odevzdal, nechal si ho. Teď po ně pátrá policie a hrozí mu až rok za mřížemi.

Dosud nezjištěná osoba měla nalézt na zahrádce u restaurace v ulici Masarykova v Hořovicích červený mobilní telefon iPhone 11 v hodnotě 13 tisíc korun, který si přisvojila.

Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zatajení věci, za což pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí až jeden rok za mřížemi.

Je nutné upozornit, že pokud nálezce neodevzdá nalezenou věc nebo jinou majetkovou hodnotu a ponechá si ji, dopouští se takovým jednáním přečinu zatajení věci. Za takové jednání může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

V případech ztrát a nálezů věcí různé hodnoty, ať už se jedná o peněženky, mobilní telefony či jiné předměty, se policisté často setkávají s absencí právního vědomí. Většina občanů se totiž domnívá, že si může beztrestně takovou věc ponechat. Jsou však na velkém omylu.

Takovým jednáním se mohou snadno dostat do křížku se zákonem a naplnit skutkovou podstatu trestného činu zatajení věci. O zatajení věci jde i tehdy, když pachatel s nálezem nijak nedisponuje, ale odmítá jej vydat oprávněné osobě.

Podstatné je rovněž vědět, že nálezce se v případě, že věc oznámí a chce vrátit, nemá čeho obávat. Pokud u něj přesto obavy z jakéhokoli důvodu panují, nemusí chodit rovnou na policii nebo jiné úřady. Má možnost nalezenou věc vrátit i anonymně. Může totiž využít schránek důvěry. Ty jsou v každém městě či obci.