Na Točník míříme za zvířenou i romantikou

Foto: Lucie Macášková Hejbalová
Foto: Lucie Macášková Hejbalová

Návštěva Točníku je ideální pro všechny, kdo nejsou příznivci skupinových turistických atrakcí s „instantním“ programem. Přitom se pokocháte jak atmosférou hradu, tak hojnou zvířenou.

tip_2Vyberete-li si den, kdy na hradě nemají žádný program, pak si dosyta užijete klidu. Už při cestě k Točníku vás uchvátí výhledy, louky s ovcemi a další rozličnou zvěří. Kamenitou cestou vystoupáte vzhůru, kde vás čeká jen jedno dilema. Nejdřív na hrad, nebo na medvědy? My jsme si vybrali medvědy. Jmenují se Martin a Agáta a jsou na rozdíl od těch v Berouně mladší, a tedy i hravější. Narodili se v roce 2013 a hráli v pořadu Václava Chaloupka Medvědi na cestách, kde seznamovali diváky s krásami Česka. V době naší návštěvy méďové dováděli a byli zvědaví i na nás, a tak si nás k plotu přišli několikrát prohlédnout a očichat. Na jejich skotačení bychom se dokázali dívat hodně dlouho. Jenže dítko se začalo těšit na další zážitky. Tedy vzhůru na hrad!

Točník nechal vystavět král Václav IV. koncem 14. století. Jeho název se prý odvozuje od toho, že se kolem kopce, na němž stojí, obtáčí potok. Na hradě je možné využít jak samostatné prohlídky, tak v daných časech návštěvu s průvodcem. Oboje má své výhody. My jsme zvolili samostatné procházení, abychom si užili atmosféry a klidu.

Z nádvoří se můžete vydat směrem k prohlídce středověkého hradu. I když je zachovalejší než sousední Žebrák, mnohé jeho části jsou také poměrně rozbořené, což mu dodává na romantickém duchu. Projít se dá Purkrabským palácem, kde se pokocháte sgrafitovou výzdobou, Královským palácem s královskou ložnicí, dále konírnou nebo je možné navštívit kapli sv. Bartoloměje. V ní jsou od jara do konce léta slyšet (i cítit) netopýři, kteří v ní sídlí.

Ostatně je vidět, že sama kastelánka Hana Zemánková je milovnicí zvířat. Jednak si na prohlídku můžete vzít svého čtyřnohého miláčka na vodítku, ale také přímo na hradě potkáte rozličná zvířata. Ať už to jsou králíci, kočky nebo přerostlé prase Čůčo. To nás překvapilo až k leknutí, protože se jedná o opravdu vykrmený kousek. Podle kastelánky bylo zakoupeno jako gotingenské miniprasátko. Ale sama si myslí, že je buď přerostlé, nebo jde o jiný druh.

Kromě zvířátek jsou na hradě vítány také děti. Mohou si třeba pohrát na pískovišti nebo, budou-li mít štěstí, odnést si vlastnoručně malovaný kamínek (za mírný poplatek) od stánku na nádvoří.

Pokud jste návštěvníkem, kterému vyhovuje program, pak se na webu hradu informujte, kdy je možné vidět například šermíře nebo sokolníky v akci. Jste- li příznivci pověstí, nahlédněte do stejnojmenné sekce. Najdete je tam zpracované formou komiksů z pera Tadeáše Petra, který dnes působí v Kabaretu Caligula.

Sokolník na hradě
Najdete ho tu první, druhý a možná také čtvrtý víkend na hradě (podle počasí). Aktuální informace jsou na webu hradu.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na občerstvení návštěvníků. Pokud vám vyhládne, můžete využít stánek přímo na hradě nebo si zajít do některé z hospůdek v podhradí. Hrad je také krásným místem pro pořádání méně formální svatby.

Hrad Točník tvoří unikátní souhradí, což jinými slovy pro návštěvníky znamená možnost navštívit také další hrad, a to už zmíněný Žebrák, otevřen je ale pouze od dubna do konce září.

Otevírací doba a vstupné:

  • V říjnu je otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 16 hodin.
  • Od listopadu do února má hrad zavřeno.
  • Aktuální otevírací dobu najdete na webu hradu.
  • Základní vstupné činí 80 Kč.

Jak na Točník:

  • Nejrychlejší cesta je autem po dálnici na Plzeň sjezd Hořovice, využít lze placené parkoviště nedaleko hradu.
  • Dostanete se sem také například autobusem z Berouna nebo si můžete zpestřit prohlídku pěším výletem, okolím hradu vede řada turistických cest.

 Lucie Macášková Hejbalová