Císař Rudolf II. opět přijede na středověký Točník

Foto: archiv

Vrátit se do doby elkého panovníka můžete během červencových svátků na Točníku. Hrad a šermířská skupina Gladius zde pořádají akci nazvanou Na dvoře císaře Rudolfa II.

Proběhne ve dnech 5. a 6. 7. vždy od 10 do 18 hodin.

V bohatém programu spatříte příjezd císaře Rudolfa II. s družinou. Podle legendy to byl právě císař Rudolf II., který jako poslední panovník přenocoval na Točníku. Jeho návštěva však dopadla neslavně. Podivínský Habsburk se zájmem o okultismus a tajemné vědy dostal při příjezdu na hrad panický záchvat hrůzy, když spatřil hradní jezírko a v něm mnoho podivných přízraků. Vladař kvůli tomu celou noc nespal a trpěl těžkou bolestí hlavy. Zrána proto i s celým dvorem Točník kvapem opustil a již se sem nikdy nevrátil.

Právě tato událost z roku 1600 inspirovala organizátory k uspořádání této dvoudenní akce. Během ní vás svými rozpustilými kousky pobaví kejklíř, hradní posádka mušketýrů a stráží předvede svůj výcvik pod velením maršálka Russworma. Uvidíte umění kouzelníka, tanečnic i sokolníka. Samozřejmě nesmí chybět postava legendárního Golema, kterého oživí rabín Jehuda Löw, magistr Edward Kelly zase před vašimi zraky stvoří umělou bytost Sirael a doktor Jan Jesenius předvede pitvu. Drobné suvenýry a občerstvení zakoupíte na dobovém tržišti.