Na Slavnostech Morany zvítězila figurína dětí z černošické školní družiny

Foto: Tomáš Hejlek

LETY – Nejkrásnější Moranu vyrobily letos děti z družiny Základní školy v Černošicích. Rozhodla o tom porota na Slavnostech Morany, které se konaly 25. března na návsi v Letech. U diváků ovšem zabodovala jiná figurína, a to od dětí ze Škol Hlásek z Hlásné Třebaně.

Návštěvníci v Letech viděli bohatý program, jehož vrcholem bylo jako každý rok vyhlášení soutěže o nejhezčí Moranu. Symbolické figuríny zimy pak byly v závěru akce zapáleny a vhozeny do Berounky pod dohledem letovských hasičů.

Figurín Moran se letos sešlo celkem devatenáct z devíti obcí našeho regionu, a tak měla odborná porota znovu těžké rozhodování. V čele poroty tradičně usedl dramatik a divadelní režisér David Drábek, kterému pomáhali rozhodovat akademický sochař Petr Váňa, zpěvačka Ewa Farna, výtvarnice Renata Kolečkářová, spisovatelka Helena Rytířová a starostka Letů Barbora Tesařová.

Za vítěznou Moranou získala letos druhé místo figurína od dětí z kroužku ze ZŠ Na Dvorečku Jeden strom a odměnu za třetí místo si odnesli tvůrci Morany ze Škol Hlásek, kteří také s velkým náskokem vyhráli diváckou cenu. Kromě věcných cen dostali vítězové originální sošky z dílny keramičky Radoslavy Vrabcové.

O hlasování v divácké soutěži byl letos velký zájem, z celkem 513 lidí hlasovalo 271 dospělých a 242 dětí. Vítězná divácká Morana se líbila 148 návštěvníkům. Ze všech hlasujících diváků byli vylosováni výherci věcných cen.

Slavnostmi provázel moderátor Petr Král a během odpoledne vystoupili děti z letovské základní školy a ze Školinky Nona, skupina Hejblíkovic, Třebasbor, kapela Tango Jazz Band, flétnista Jiří Stivín a kapela Epydemye. Kromě toho mohly děti využít střelnici a kolotoč, na akci byly také dílničky a na vše dohlíželi letovští hasiči, Městská policie Řevnice a řevnická záchranka Trans Hospital.

Letošní rozloučení se zimou provázelo chladnější počasí s deštěm a větrem, přesto se lidé nenechali odradit a akci si užili, i když balony nakonec nevzlétly.

Akci pořádal DOBNET, z. s., Balonklub Karlštejn a Obec Lety. Záštitu převzal senátor za Berounsko Jiří Oberfalzer.

Fotky pořídil Tomáš Hejlek a část Petra Stehlíková.