Mezi teenagery přibylo úzkostí i sebepoškozování. Jak jim pomoct?

ŘEVNICE – Dospívání je pěkná jízda, tak jak ji zvládnout a kdy zpozornět? Právě o tom bude první rodičovská kavárna, kterou chystá Klub rodičů a přátel základní školy v Řevnicích. Veřejná přednáška se za dobrovolné vstupné koná v řevnickém Dřeváku 29.11. od 18 hodin.

“Vidíme, že po návratu do škol po covidové karanténě je víc dětí, kteří mají potíže se zorientovat ve vztazích, sami v sobě, objevují se úzkosti, sebepoškozování, poruchy příjmu potravy,” řekla pro iDobnet psycholožka Michaela Kvasničková. Spolu s ní se o své zkušenosti z praxe podělí také psychoterapeutka Naďa Kostková a krizová interventka Alexandra Krebsová z Linky bezpečí.

“V první přednášce cílíme na děti v pubertě. Rádi bychom, aby to byla beseda živá, s účastí publika, s možností klást dotazy, plná poznatků z praxe a informací pro rodiče,” uvedla Michaela Kvasničková s tím, že všichni zakladatelé klubu mají děti v řevnické základní škole a pořádat rodičovské kavárny byl jeden z prvních nápadů klubu.

“Diskutovali jsme, koho pozvat, a rozhodly se udělat první přednášku na základě svých zkušeností z praxe – ze školy a ze soukromé praxe a propojit to s pohledem z Linky Bezpečí,” řekla psycholožka.

Cizí jazyky, robotika i prostor pro náctileté

Klub rodičů a přátel ZŠ Řevnice oficiálně založila před rokem skupina rodičů nikoliv však na zelené louce, ale se školou a městem spolupracovali již dříve. Podařilo se například díky jejich úsilí začít využívat rodilé mluvčí angličtiny ve výuce, z nadšení dvou tatínků vzešly kroužky robotiky a již delší dobu běží pomoc dětem ze sociálně slabších rodin.

“Založení klubu byl tedy přirozený vývoj, jak my tak škola jsme měli zájem o prohloubení vzájemné spolupráce,” řekla Andrea Gregorová, zakládající členka Klubu s tím, že na škole už i dříve podobný klub – Řevnický kalamář – fungoval již od roku 2016 a tak bylo na co po covidové pauze navázat.

Hlavním cílem klubu jsou spokojené děti, které chodí do školy rády, cítí se v ní bezpečně a získávají v ní znalosti a dovednosti potřebné pro život v 21.století.

“To je náš plán, ať už jde o podporu výuky cizích jazyků (CLIL ve výuce, English club, tj. odpolední kroužky angličtiny), organizaci přípravných kurzů na gymnázia nebo podporu moderních technologií,” vysvětlila Andrea Gregorová a dodala, že chtějí také přesvědčovat rodiče, aby sdíleli s dětmi ve škole své kariérní příběhy a byli jim inspirací.

Klub podporuje děti ze sociálně slabších rodin, rád by také žákům a učitelům zpřístupnit v budově školy v Revoluční ulici chodbové knihovničky s kvalitní literaturou pro děti. Zároveň má v plánu společně s městem vymyslet atraktivní prostor pro náctileté, kteří se dnes nemají v Řevnicích kde scházet.

“Budeme se podílet na přípravě a organizování různých akcí, jako jsou například školní vánoční trhy. Ale plánujeme i akce vlastní, ať už společné výlety nebo právě rodičovské kavárny na různá výchovně – vzdělávací témata, jako například kybernetická bezpečnost, šikana, výchova s technologiemi a podle zájmu a našich finančních možností i mnohá další,” uvedla Andrea Gregorová.