Maškary mají po roce sraz na Poberounském masopustu

Foto: Lucie Hochmalová

ZADNÍ TŘEBAŇ – Tradiční Poberounský masopust se bude už počtyřiatřicáté konat v sobotu 18. února v Zadní Třebani. Maškary obcházely malebnou obec na pravém břehu řeky Berounky i v covidových časech. Letos se naštěstí žádných omezení bát nemusíme, a tak se program chystá v plné parádě.

Poberounský masopust začne v 8 hodin na návsi stylovým staročeským jarmarkem. Kromě  řemeslných výrobků budou k dostání preclíky, perníky, koláče, trdla, sýry, pečené maso, medovina i koblihy. Na děti čekají jízdy na koních, dospělé určitě potěší tradiční zabijačkové pochoutky či bohatá masopustní tombola. Od 10 hodin se na improvizovaném jevišti v podobě valníku představí staropražská kapela Třehusk, dětská lidová muzika Notičky, taneční skupina Proměny, pěvecký Třebasbor a ochotníci z osovského spolku KOS s masopustní fraškou. Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněny nejnápaditější maškary. K účasti v soutěži o nejhezčí či nejoriginálnější převlek jsou samozřejmě zváni všichni, místní i přespolní. Poté se na obchůzku obcí vydá průvod v čele s kapelou a kvartetem hlavních postav: medvědem, medvědářem, policajtem i Masopustem. A nakonec se ve Společenském domě rozjede sousedské posezení s muzikou.

Následující den, v neděli 19. února, masopustní oslavy vyvrcholí dětským karnevalem. Od 14 hodin čeká malé návštěvníky ve Společenském domě masopustní tombola, hry, soutěže i spousta cen. Těch nejhodnotnějších se dočkají nejoriginálnější masky. O muziku se postará staropražská kapela Třehusk a DJ Sunny.

Kde se konají další masopusty?

4. února Mokropsy, Hlásná Třebaň

25. února Neumětely, Všeradice

26. února Beroun, Dům dětí a mládeže

4. března Karlík

11. března Bratřínov

18. března Vižina