Lužná je rájem nadšenců pro železniční historii

Foto: Lucie Hejbalová
Foto: Lucie Hejbalová

Vášní pro historii železnice je poměrně snadné se „nakazit“. Duch, který na nás dýchne, když pozorujeme staré stroje, ať už odstavené nebo v akci, vzbuzuje respekt nad uměním lidí, kteří tyto staré dopravní prostředky vytvářeli i provozovali. Jedním z míst, kde srdce milovníků dějin železnice zaplesá, je Lužná u Rakovníka.

Areál je plný příležitostí potěšit se historií dopravy, a to rovnou pro celé rodiny. Můžete si prohlédnout exponáty i malé modely železnice v provozu. V době naší návštěvy je obsluhoval vlídný pan železničář, který ve vagoncích posílal dětem sladkosti a železničářské suvenýry v podobě omalovánek nebo dětského časopisu. Obklopen hroznem dětí si užíval jejich přízeň i vděk dospělého doprovodu, který obdivoval jeho nefalšované nadšení z radosti malých návštěvníků. Modely železnice se nacházejí v budově poblíž vchodu do muzea. Hned v další místnosti jsou mašinky skutečné, kterých je v areálu poměrně dost. Pro malé účastníky je další atrakcí svezení v parním vláčku, který s nimi několikrát objede menší okruh uvnitř areálu. Pasažéři obdrží klasické staré jízdenky na vlak.

Co ocení nejen znalci techniky

Když se řekne historie železnice, většině z nás se vybaví parní lokomotivy, a těch má muzeum ve sbírce víc než třicet. Milovníci železniční poezie si jich užijí dosyta. Některé jsou schopné provozu, jiné nikoli. Přesto i pohled na tyto mlčící svědky věků páry bere dech. Nutno říci, že když se takový syčící kolos rozjede, dav lidí prostě ztichne a jen pozoruje. Gigant v pohybu opravdu budí respekt. A když už jsme u pojízdných strojů, je samozřejmě nutné zmínit, že přes léto a na podzim je Lužná u Rakovníka spojená s různými akcemi, na něž je možné dojet právě parním vlakem.

Zajímavosti k vidění i prožití

Součástí sbírky jsou lokomotivy z nejrůznějších období, od parních po motorové. Ve vnitřní expozici se pak můžete ponořit do podrobností dějin železnice pohledem na rozmanité předměty. K vidění je tu i vůz pro prezidenta T. G. Masaryka z roku 1930. Nahlédnete tak do jeho postele nebo do salonku, kde přijímal během cest návštěvy. Hned vedle si přijdou na své milovníci stylového občerstvení, jak jinak než v jídelním voze. V areálu je k dispozici i venkovní dětské hřiště, takže dospělí mohou na chvíli v klidu spočinout na lavičkách nebo v trávě u něčeho dobrého k pití či snědku a podle svého uvážení při tom dohlížet na ratolesti nebo se kochat malebným okolím.

Nejbližší akce s možností svezení parním vlakem

Kolešovka: 20. a 27. 8. 2016
Parní lokomotiva a historická souprava vyjede po muzejní trati Lužná u Rakovníka – Kolešovice. Více informací se dočtete na www.cdmuzeum.cz.

Kudy do Lužné

Do Lužné se dá zavítat moderním vlakem, muzeum je umístěno kousek od stanice Lužná u Rakovníka. Vlak jede z pražského Masarykova nádraží asi hodinu a dvacet minut, lze dojet i z Berouna s přestupem v Rakovníku, cesta ale trvá skoro tři hodiny. Pokud tedy nejste zarytými příznivci železnice, kteří by ve vlaku strávili nejraději celý život, vyplatí se vyrazit spíš z Prahy. Je také možné udělat si výlet po některé z tratí při akcích uvedených na stránkách muzea stylově parním vlakem. Autem dojedete z našich končin sice nestylově, zato nejrychleji. Z Pražského okruhu se vydáte směrem na Karlovy Vary po silnici E48. Při cestě od Prahy z ní odbočíte u Nového Strašecí na silnici II/237.

Otevírací doba

31. května – 4. září úterý až neděle, svátky
5. září – 30. října víkendy a svátky
9:30–17 hodin

Vstupné

Dospělí utratí za železniční nostalgii 80 korun, děti do šesti let nezaplatí nic, děti od 6 do 15 let, důchodci a majitelé průkazu ZTP 50 korun. K dispozici jsou také různé slevy, ať už pro rodiny (200korunová vstupenka) nebo pro ty, kteří dojeli do Lužné vlakem a prokážou se jízdenkou.

Foto: Lucie Hejbalová
Foto: Lucie Hejbalová

Lucie Hejbalová