Ludmily budou mít sraz na Tetíně

Tetin-otevre-novou-naucnou-stezkuPrvní celosvětový sraz Ludmil se uskuteční v sobotu 17. září na Tetíně. Sraz je na křižovatce ulic dr. Aksamita, Spis. Vojáčků a Na Knížecí. Zvány jsou dívky a ženy jakéhokoli věku, která nosí jméno Ludmila, Lidmila, Ludmilla, Ljudmila či jinou variantu tohoto jména.

Akce se koná v rámci tetínského posvícení a tetínské pouti. Od 12 hodin je možno se zaregistrovat u vinotéky Tetín, na křižovatce ulic dr. Aksamita, Spis. Vojáčků a Na Knížecí. Ve 14 hodin bude vyhlášen konečný počet zúčastněných Ludmil. Dále pak budou vyhodnoceny a předány odměny v jednotlivých kategoriích – nejstarší a nejmladší Ludmila, Ludmila z nejvzdálenějšího bydliště a nejdelší rodinný řetěz Ludmil. Po celý den budou mít všechny Ludmily na Tetíně výsadní postavení – zdarma jim bude umožněn vstup do tří tetínských kostelů a do muzea.

Jméno Ludmila provází celé české dějiny i současnost. Vzpomeňme na herečku Lídu Baarovou, terapeutku Ludmilu Mojžíšovou či pěvkyni Ludmilu Červinkovou. Díky kněžně Ludmile však toto jméno můžeme spojit již s počátky českých dějin. Ludmila je první česká žena, kterou známe jménem. A nejen tím je toto jméno a pořádaný sraz Ludmil výjimečný.

Jméno Ludmila je velmi starého původu, pochází již ze slovanské doby. Obec Tetín se rozhodla uspořádat první celosvětový sraz Ludmil, čímž navazuje na nejznámější nositelku tohoto jména, kněžnu Ludmilu, která byla na Tetíně roku 921 zavražděna. Tetín se poté stal prvním místem úcty této ženy, a tedy i jejího jména. První písemně doložená zmínka o kostele této světice pochází z roku 1266. Letos tedy uplyne 750. výročí prvního připomenutí kostela sv. Ludmily na Tetíně.

(lp)