Lucie Kukulová: Švédský stůl je hra pro všechny smysly

DOBŘICHOVICE – Dobřichovické kulturní léto zahájí domácí Dobřichovická divadelní společnost novou hrou s názvem Švédský stůl. Premiéra vás čeká 7. června ve 20 hodin na nádvoří zámku v Dobřichovicích. Reprízy budou 8. a 9. června v 17 a ve 20 hodin.

Krátká hra dobřichovického souseda, dramatika, režiséra a dramaturga Davida Drábka nese charakteristiku: tragédie o třech chodech. Režie se ujalo umělecké duo KUNA (Lucie Kukulová a Dušan Navařík), v hlavních rolích uvidíte Jiřího Šafránka, Jana Seidela a Lucii Kukulovou.

Lucie, co bys nám řekla o hře Švédský stůl?

Napsal ji v roce 1998 David Drábek a dočkala se několika zpracování. Například její rozhlasová podoba z roku 2003 zaujala i kritiky a protagonista Filip Čapka byl za svou roli nominován na cenu Neviditelný herec.

Čím je hra zajímavá?

Zajímavá bude, doufám, i naším zpracováním. Bude to hra pro všechny smysly!

Odpovídá název tomu, co si pod pojmem švédský stůl představujeme?

Ano… Občerstvení s nabídkou rozmanitých laskomin, kde si každý vybere, na co má chuť. Dnes bychom ale spíše řekli raut než švédský stůl. Tenhle název už možná trochu hraničí s archaismem.

Koho vlastně napadlo začít připravovat zrovna tuto hru?

Dušana Navaříka. Nicméně tahle hra se již mnoho let nacházela v útrobách mého počítače, uvažovala jsem o ní kdysi pro Kukadýlko, když jsme se zabývali divadelními jednohubkami a jejich „rozhlasovou“ podobou.  Hráli jsme si s Pierrem Henrim Camim a Hubertem Krejčím, Drábek ale zůstal nepozvednut, neboť jsem usoudila, že to, jaksi, pro děti není…

Kolik ve Švédském stole hraje lidí?

Vedle tří hlavních ještě pět postav vedlejších. Tedy na naše furiantské poměry opravdu velká pohodička.

Bylo náročné hru nazkoušet?

Zkoušení je veliká radost! Náročné jsou všechny věci okolo. 

Jak vznikají kostýmy?

V dílně, kterou nám propůjčilo město Dobřichovice v prostorách DoDo. Domácí výroba „na koleni“ tentokrát není z hlediska prostoru a zpracování materiálu možná.