Kraj finančně podpoří obce poničené kroupami

Foto: HZS Středočeského kraje
Foto: HZS Středočeského kraje

Na počátku minulého týdne se přes Střední Čechy přehnalo silné krupobití. Nadělalo velké škody hned v několika obcích. Hejtman jim nabízí finanční pomoc.

Dostat ji mohou všechny obce Středočeského kraje, které doloží škody na obecním majetku způsobené nedávnými kroupami. Mezi nejpostiženější patřily Hořovice na Berounsku, které navštívil středočeský hejtman Miloš Petera.

„Krupobití zanechalo řadu škod nejen na soukromém, ale i na obecním majetku. Požádal jsem proto Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje o informace k počtu a četnosti zásahů hasičů, abychom získali přehled o nejvíce postižených obcích v území kraje. Chtěl bych starostům těchto obcí pomoci mimořádným příspěvkem ze Středočeského Fondu hejtmana na odstraňování následků živelních katastrof,“ prohlásil Petera s tím, že všem obecním úřadům v postižených regionech rozešle dopis s výzvou, aby o mimořádnou dotaci oficiálně zažádaly.

Hejtmanův přístup podpořil i krajský náměstek pro oblast financí a starosta Hořovic Jiří Peřina. „Především menší obce s malým rozpočtem mohou mít problém najít prostředky na odstranění vzniklých škod. Počasí u nás na Hořovicku opravdu řádilo. Ještě dnes jsou vidět v okolí hořovického zámku zbytky krup,“ poznamenal.

Současně hejtman obcím postiženým živelní pohromou doporučuje sledovat webové stránky Ministerstva pro místní rozvoj ČR, kde je pro každý rok zveřejňována výzva k předkládání žádostí o poskytnutí dotace na obnovu obecního majetku postiženého živelní pohromou z podprogramu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách pro daný rok.

(red)