Kraj chce další dálnici kolem Prahy

Kraj chce další dálnici kolem Prahy“Rathova dálnice” komplikuje jednání o krajském územním plánu.
Původně to měla být standardní silnice s jedním pruhem v každém směru, která měla jako obchvat ulehčit městům na sever a na východ od Prahy. Obcházela by Prahu o něco dále od ní než Pražský okruh.

Začínat měla nedaleko letiště a obcházet Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Kostelec nad Labem, Brandýs nad Labem, Jirny, Úvaly a Říčany. Skončit měla napojením na dálnici D1.

Nyní ale vedení kraje přišlo s s variantou udělat z ní čtyřproudovou komunikaci s oddělenými pásy a přeřadit ji mezi silnice 1. třídy. Získal by tím podstatnou výhodu – silnice 1. třídy se platí se státního rozpočtu. Na vybudování spojnice by tak kraj nemusel vydat ani korunu.

Záměru se postavila opozice, starostové dotčených obcí i dopravní experti. Podle nich není možné od stolu překreslit běžnou silnici na dálnici. Vedení kraje ale oponuje tím, že jde jen o administrativní opatření, které je nutné schválit do konce roku, kdy končí platnost dosavadních územních plánů velkých celků.

Chybějící územní plán by mohl podstatně zkomplikovat budoucí rozvoj regionu a ohrozit budoucnost i mezinárodně významných staveb. Pokud by velký územní plán neplatil, mohly by úřady vydávat územní rozhodnutí například v rozporu s blokací území pro vysokorychlostní železniční tratě.

Stavba “Rathovy dálnice” je ale pouze ve stadiu úvah. Stát s ní nepočítá a i na “malou variantu” by kraj musel šetřit následujících dvacet let.

(jm)