Konopiště: Perla mezi českými zámky

Konopiště Perla mezi českými zámkyNikdo, kdo někdy zatoužil stát se spanilou princeznou či nebojácným rytířem, si nesmí nechat ujít návštěvu zámku Konopiště. Mezi zdmi překrásného zámku stačí zavřít oči, nasát atmosféru a jste jen krůček od boje se zlým drakem a vysvobození princezny.

Trocha historie

Původní objekt z roku 1294 nebyl ani tak zámkem jako spíše pevností s válcovými věžemi, čtyřmi bránami a padacím mostem. Tu založil nedaleko Benešova někdejší pražský biskup Tobiáš z Benešova. Po Benešovcích dlouhou dobu Konopiště spravovali Šternberkové. Ti také provedli první přestavbu hradu. Barokní vzhled dostalo Konopiště ale až v 18. století díky rodu Vrtbů z Vrtby. Další větší úpravy Konopiště postihly pod rukou následníka císařského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Ten zámek koupil v roce 1887 a nechal jej přestavět v historizujícím stylu. Změny prodělalo i okolí zámku. Ferdinand zde vytvořil park s Růžovou zahradou. V roce 1921 převzal Konopiště stát a zámek byl zčásti zpřístupněn veřejnosti. Za války byl ale zabrán a byly zde umístěny jednotky SS. Po válce bylo Konopiště znovu zpřístupněno.

Současná tvář zámku

Zámek se z největší části zachoval v podobě, v jaké ho používal František Ferdinand d´Este s rodinou. Návštěvníky čeká prohlídka jak rodinných prostor, tak i různých reprezentačních salonků. Připraveny jsou tři hlavní prohlídkové okruhy a několik doplňkových. Necelou hodinu zabere prohlídka salonů jižního křídla zámku. Hned zahájení prohlídky je velmi poutavé, začínáme v loveckém salonku, kde je umístěno přes 800 trofejí. Pokračujeme několika salony a apartmány až ke koupelně z roku 1900. Návštěvníky jistě zaujme velké množství krásného dobového nábytku, obrazů a porcelánu, které jsou cestou k vidění. Hodinovou prohlídku salonů severního křídla si nesmí nechat ujít milovníci zbraní. Součástí tohoto okruhu je totiž zbrojnice, která patří k nejcennějším ve střední Evropě. Uvidíme zde zbraně palné i chladné z 15. až 19. století. Součástí druhého okruhu je také prohlídka knihovny a kaple. Ta je součástí nejstarších prostor zámku a můžeme zde pozorovat ještě gotické a renesanční prvky. Pomyslnou třešničkou na dortu tohoto okruhu je prastarý výtah, který používal František Ferdinand. Nejdelší a také cenově nejnáročnější prohlídku tvoří soukromé pokoje Františka Ferdinanda. Zde uvidíme něco málo ze života šlechtické rodiny. Prohlédneme si jak dámské, tak pánské ložnice a salonky a také dětské pokoje. Odhalíme Ferdinandovu vášeň k lovu díky neuvěřitelnému množství srnčích a kamzičích parůžků v parukovém salonku. Prohlídka končí malou loveckou chodbou.

A kdo má zájem o netradiční zážitek, může si objednat večerní prohlídku zámku. Průvodci budou dobově oblečeni, provádět nás tedy bude hraběnka Vilma Lanyusová nebo Franz Janaczek. Tato speciální prohlídka se koná 8. a 22. července od 20 hodin a je nutné si ji předem zarezervovat. Rezervace je možná na internetových stránkách zámku Konopiště www.zamek-konopiste.cz.

A kdy jindy Konopiště navštívit? Celé prázdniny denně mimo pondělí, zámek je otevřen od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Proč: příjemný výlet

Kam: Benešov

Kdy: červen – srpen

Jak tam: autem

Info: www.zamek-konopiste.cz

Na jak dlouho: celé odpoledne