K půlkulatinám rockování popřeje i legenda Kratochvílová

Jana Uriel Kratochvílová Foto: se svolením interpreta

VONOKLASY – K příležitosti 15. výročí Vonoklaského rockování připravili organizátoři skutečnou hudební lahůdku. Festival obohatí známá zpěvačka Jana Uriel Kratochvílová se svou kapelou Illuminati.ca. Rockování se koná 24. srpna od 18 hodin v přírodním prostoru bývalého lomu Malá skála nad Vonoklasy.

Dále vystoupí domácí Hogo Fogo, přespolní Mad Ride a NGC Band. Jmenovaná Uriel je legendární osobnost české hudební scény, známá svým nezaměnitelným hlasem, charismatickým vystupováním a jedinečným hudebním stylem, kombinujícím prvky rocku, alternativy a avantgardy. „Její přítomnost podtrhne slavnostní atmosféru našeho výročí. Účast zpěvačky a její energické a emotivní vystoupení je pro nás velkou ctí a věříme, že bude jedním z vrcholů celého festivalu. Zveme všechny hudební fanoušky, aby s námi přišli slavit a užít si jedinečnou atmosféru. Těšíme se na vás a na další společné zážitky plné hudby, radosti a přátelství,“ sdělila jedna z organizátorek Veronika Zirklová ze spolku TO-JE-VONO.

Foto: Michal Strejček a archiv Tojevono

Příběh hudební scény

Výročí malého festivalu v bývalém lomu přimělo organizátory ohlédnout se za historií této komunitní akce, jež se stala neodmyslitelnou součástí kulturního života Vonoklas a dnes už i Poberouní. „Vše začalo před patnácti lety, kdy se skupina nadšených hudebních fanoušků rozhodla uspořádat v obci Vonoklasy první ročník rockového festivalu. Inspirací byla rocková kapela Hogo Fogo. Z velké části pocházela právě z Vonoklas,“ řekla Veronika Zirklová.

První ročník se konal ve stanu a v blátě. Účinkovaly na něm dvě kapely, fanoušků bylo kolem čtyřiceti a vstupné se házelo do klobouku. Tento nezapomenutelný večer s autentickou atmosférou vytvořil základ pro tradici, která se vyvinula do dnešní podoby. Napřesrok se bez velkých prostředků a s omezenými zdroji pustila parta nadšenců do stavby vlastního pódia. Ruce k dílu přiložili nejen organizátoři, ale i místní obyvatelé. Nosili trubky a dřevěné palety ze svých zahrad a snažili se pomoci, jak to šlo. Díky společnému úsilí se podařilo pódium vytvořit. Dodnes slouží jako srdce celého festivalu. „Nebylo krásné, ale pro všechny, kteří se na jeho stavbě podíleli, bylo nádherné. Právě tehdy začalo vznikat sdružení TO-JE-VONO. V pozdějších letech se ujalo kulturního a společenského života v obci,“ dodala Veronika Zirklová.

Kapely z Poberouní

Během patnácti let existence festivalu se na pódiu vystřídalo mnoho kapel, hlavně z celého Poberouní, ale nejen z něj. Každý ročník přinesl nové hudební zážitky a nezapomenutelné okamžiky, pódium hostilo začínající hudebníky i známé kapely regionu. Vonoklaské rockování si oblíbily díky unikátnímu prostoru a vřelému přijetí publika. Nejde nezmínit kapelu Vosí hnízdo a klíčovou roli v úspěchu a popularitě akce. Její energie, hudba a spojení s publikem vždy vytvořily skvělou atmosféru. Dále tu hrály třeba skupiny Suzzie, After 40, Beaton, Ymrvere, Legal Bengal, Mad Ride, Deliwery, Raďouch DC, Nathanica, Long Silence, mnohé z nich se do vonoklaské skály opakovaně vracely.

Vosí hnízdo Foto: Michal Strejček a archiv Tojevono

Bez výzev by to nešlo

V době covidové pandemie všichni čelili nejen omezením, ale i finančním problémům. Významnou oporou se stal grant České spořitelny a nadace Via, která se svým projektem Dokážeme víc pomohla zmodernizovat pódium a opatřit ho dřevěným pláštěm. Via poté vytvořila sbírku, jejímž prostřednictvím vonoklaské firmy i jednotlivci pomohli celý projekt dokončit, instalovat dubové lavičky a srovnat terén. Modřínový plášť dodal nový, atraktivní vzhled a splynutí s okolní přírodou.

Snažíme se neustrnout

Letošní ročník čeká novinka. „Koupili jsme přívěs a pomocí vlastních zdrojů ho přeměnili na mobilní prodejní stánek s občerstvením. Stal se pro nás velkým pomocníkem a pro naše hosty garantem pohodlnějšího a rychlejšího obsloužení. Další společná práce a strávené chvíle vytvořily opět něco nového, z čehož máme opravdu radost. Převážně mužské části spolku za to patří velký dík,“ doplnila Veronika Zirklová.

Vonoklaské rockování se neobejde bez podpory obce. Vonoklasy poskytovaly a poskytují logistickou, finanční a materiální pomoc. Sdružení obci zprostředkovalo darování pozemku skály soukromým majitelem a obec na oplátku umožňuje využívat skalní prostory a zajišťuje potřebná povolení. Sdružení se o tento prostor stará a zvelebuje ho.

Foto: Michal Strejček a archiv ToJeVono