K Berounce dorazí dudáci i cimbálovky

Foto: archiv
Foto: archiv

Celý květen se na devíti místech poberounského a podbrdského kraje uskuteční 16. folklorní festival Staročeské máje. Dorazí na něj přes pět desítek souborů z celé republiky. Návštěvníci se mohou těšit na chodské a strakonické dudáky i na moravské cimbálovky.

 Šestnáct let už se v kraji kolem dolního toku řeky Berounky koná setkání krojovaných muzikantských a tanečních družin. K Zadní Třebani, kde se májový festival zrodil, se postupně přidávaly další obce i města regionu; letos se Staročeské máje odehrají na devíti místech, od Černošic po Beroun, od Karlštejna po Mníšek pod Brdy. Po všechny květnové víkendy bude příznivcům lidové muziky, zpěvu i tance servírováno bohaté menu: cimbálovky, dudácké kapely, dechovky, pěvecké sbory, taneční skupiny dětské i dospělé, soubory z Čech i Moravy. A k tomu stylové jarmarky, pobožnosti, ceremoniály žádání o právo, průvody krojovaných účastníků, taneční zábavy…

V Berouně, kde jsou Staročeské máje o prvním květnovém víkendu (ve stejném termínu Beroun hostí také vyhlášené hrnčířské trhy), se akce podruhé uskuteční s podtitulem Koláče fest.

Poprvé se na Staročeských májích představí Marjánek z Mariánských Lázní, Mladá hudecká muzika, dudácká kapela Vozembach z Dobřan, Ladův národopisný soubor z Hrusic, cimbálovka Jirkovák, Zrcadla z Klenčí pod Čerchovem a mnohé další… Chybět samozřejmě nebudou ani domácí účinkující: Klíček, Notičky, Proměny, Pramínek, Kvítko, Bonbon, Třehusk, děti ze škol, školek či různých zájmových skupin.

Kde se máje konají?
Vinařice, náves – sobota 9. května
Liteň, park/náměstí – sobota 9. května
Černošice-Mokropsy, Masopustní náměstí – neděle 10. května
Všeradice, u hospody – sobota 16. května
Mníšek pod Brdy, zámek/náměstí – sobota 16. května
Zadní Třebaň, náves – sobota 23. května
Lety, náves – sobota 30. května
Karlštejn, náměstí – neděle 31. května

(mf)