Lukáš Hrubý bydlí s rodinou ve Svinařích. Letos oslavil 40. narozeniny. Už mnoho let se úspěšně věnuje naturální kulturistice, což je docela náročný koníček. Závodí v kategorii nad 180 centimetrů a letos i v kategorii Masters 40+.
„Spolu se mnou se naturální kulturistice věnuje i moje dcera Natálie Hrubá, která závodí v kategorii Bikini Fitness. Letos v červnu jsme na víkendovém MMČR v Chocni oba získali stříbrné medaile ve svých výškových kategoriích, Natálka navíc bronz v kategorii juniorek a já fantastické čtvrté místo mezi Masters 40+,“ dodává Hrubý.
Přiznám se, že pojem naturální kulturistika jsem dosud neslyšela a nejspíš je to neznámý sport i pro mnohé čtenáře. Můžete nám ho představit?
Je to sport založený na porovnávání fyzické stavby závodníka, svalového rozvoje, svalové hmoty, symetrie, estetické připravenosti a na celkovém projevu. Soutěž se vždy skládá ze semifinálového a finálového kola. Závodníci vystoupí na pódium a jsou porovnáváni ve čtvrtobratech a povinných pózách. Jednotliví rozhodčí pak přistoupí k tzv. vyvolávání a vybraní závodníci provedou povinné pózy. Součástí semifinálového kola jsou volné sestavy, kdy závodník předvede na hudbu nacvičenou sestavu v délce jedné minuty s alespoň pěti povinnými pózami. Ve finálovém kole se opět provedou čtvrtobraty, povinné pózy a vyvolávání a závěrem i „free posing“, což je taková show pro diváky. Poslední částí je vyhlášení výsledků a dekorování vítězů.
Kromě kulturistických kategorií dělených podle výšky a také věku s daným váhovým limitem se soutěží i v mužské kategorii Mr. Physique, ženy soutěží v kategoriích Bikini Fitness, Fitness Figura, Sport Model a Fitness Classic. Kategorie jsou od dětských až po Grand Masters 60+, což svědčí o tom, že připravit se a dostat do formy může kdokoli a v jakémkoli věku!
Jak jste se konkrétně vy dostal k naturální kulturistice?
Cvičím asi 20 let. Před šesti lety jsem si koupil permanentku do fitness centra a o rok později jsem se rozhodl, že dám cvičení větší smysl. Domluvil jsem se na spolupráci s trenérem. Ten mě nakonec přihlásil do tradiční soutěže Změna v časopisu Svět kulturistiky a i přes mou nedůslednost v přípravě jsem nakonec získal čtvrté místo, což bylo fantastické. Od té doby se věnuji naturální kulturistice.
Jaký je rozdíl mezi kulturistikou a naturální kulturistikou? Laik to asi nepozná.
Častá otázka a velmi jednoduchá odpověď: Kdykoli mít negativní dopingový protokol od Antidopingového výboru ČR nebo WADA (mezinárodní antidopingová agentura). K tomu je při naturální kulturistice nutná příprava bez velkého množství suplementů, doplňků výživy, a samozřejmě bez zakázaných látek.
V obou sportech je to ale jinak velmi podobné. Hlídaná strava, pravidelné a promyšlené cvičení a odpočinek. Soutěže se také podobají, rozdíl je v parametrech hodnocení a v množství prováděných dopingových zkoušek. Pozitivní dopingový nález v naturální kulturistice se rovná doživotnímu zákazu závodní činnosti.
Proč jste si vybral právě tohle? Co vás na tom zaujalo?
Dřív jsem posilovnu bral jako dobrý způsob, jak si udržet svaly, a také jako určité doplnění kondice. Když jsem tento sport začal poznávat hlouběji, poslouchal jsem trenéry a získával zkušenosti, zjistil jsem, jak jiný a hluboký smysl má. Člověk má šanci být sochařem a sochat ten nejbližší materiál, který jen může mít. Zároveň tu není možnost cokoli ošidit, schovat nebo zanedbat. A když ano, je to jednoduše vidět. To pak klamete jen sám sebe. Nepomůžou vám spoluhráči, nemáte lepší vybavení, kosmické materiály… V tom je krása a spravedlnost. To je sportovní pohled.
A další pohled je jaký?
Důležitější motivace pro mě osobně je být zdravý. Za dvaadvacet let v práci jsem neměl větší zdravotní problém, a to je myslím odměna zcela zřetelná. K náročné manažerské profesi v nadnárodní společnosti potřebujete i náročnou regeneraci. A nejdůležitější motivací jsou pro mě mé tři děti, chci pro ně být vzorem. To se mi snad daří, neboť všichni tři také sportují a i přes teenagerský věk nekouří ani neholdují alkoholu nebo drogám.
Kolik času věnujete tréninku?
Jednoduše řečeno čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu. Zní to divně, ale je to tak! Chyby se opravdu neodpouštějí. Jen pro vysvětlení – příprava začíná pět měsíců před soutěží, dva měsíce probíhá objemová a silová příprava, dva měsíce příprava zaměřená na redukci tuku a zkvalitnění svalů. Poslední měsíc je finální. Každá fáze má svoje pravidla, počty tréninků a intenzitu. Zároveň je důležitý příjem živin (bílkovin, sacharidů a tuků). V konečné fázi přípravy trénuji hodinu denně, někdy dvoufázově. Pokud některý den vynechám, musím další den přidat (většinou o víkendu). Zároveň zpřísňuji dietu. Cvičím velmi brzy ráno nebo navečer, jídlo si připravuji vždy večer na další den. Šetřím s časem, jak mohu.
Jaké jsou vaše největší úspěchy?
Vysoko řadím ocenění Nejlepší sportovec kategorie nad 180 centimetrů pro roky 2014 a 2015, které je výrazem stabilní dobré formy a výsledků na soutěžích během celé sezony. Z umístění je určitě skvělý bronz z Mistrovství Evropy 2014, čtvrté a páté místo z Mistrovství světa 2015 v Dubaji a samozřejmě všechny tři stříbrné medaile z Mistrovství ČR 2014, 2015 a 2016. Speciální cenou a srdeční záležitostí je pro mě první místo za volnou sestavu na Mistrovství Evropy 2014, kdy se mi podařilo roztleskat velký sál hotelu Thermal v Karlových Varech.
Zmínil jste, že s vámi závodí i dcera. Jak dlouho už se naturální kulturistice věnuje?
Natálka je na začátku své závodní cesty. Vloni na podzim získala stříbrnou medaili na Mezinárodním mistrovství Německa, šesté místo na Mistrovství Evropy v Itálii. Letos v březnu vybojovala druhé místo na Beauty cupu v Letňanech. Neustále na sobě pracuje a zlepšuje se, takže její umístění na Mezinárodním mistrovství ČR v Chocni – vicemistryně Bikini Fitness do 165 centimetrů a druhá vicemistryně v juniorkách – jsou velkou odměnou a motivací do budoucna.
Jste také trenér?
Vzhledem k náročné práci se spíš věnuji motivaci závodníků a konzultační činnosti okolo závodů. Jsem promotérem ČSNS (Česká společnost pro naturální sport) pro Prahu a Středočeský kraj. Samozřejmě se vzdělávám v oboru, studuji program Fitness Instruktor, což je akreditovaný vzdělávací program MŠTV ve společnosti Fitness Institut. Podle zájmu mohu poradit se začátky, doporučit trenéra, připravit tréninkový plán nebo jídelníček.
Co byste poradil někomu, kdo chce s tímto sportem začít?
Rozhodnout se, to je začátek! Pak je dobré najít si někoho kvalitního, kdo poradí a pomůže s plánem, ukáže, jak na to. A pak vydržet a makat! Hlavní je nehledat výmluvy typu nemám čas, to bych nedal, na to nemám peníze… Cesta se dá najít vždy. Pokud si dobře určíte cíl, i malé krůčky mohou být velkým výsledkem.
Kde momentálně trénujete?
Aktuálně cvičím v Pure Jatomi Fitness v Nových Butovicích a formu ladím u nás na Brdech. Jezdím na horském kole, běhám, s kamarády hraji fotbal.
Prozradíte nám, jaké jsou vaše další plány?
Druhá část letošní závodní sezony proběhne na podzim. Natálka se v září zúčastní Beauty cupu v Letňanech. Fitness Institut Natural cup se koná 8. října v Brně a vrcholem bude jistě Bali Paradise PRO/AM. Tento celosvětový pohár naturálních kulturistů se uskuteční na indonéském Bali. V roce 2017 nás kromě klasických soutěží čeká snad také mistrovství světa na velmi exotickém místě… To jsou jistě výzvy pro nás a také pro případné sponzory.
Je vidět, že naturální kulturistikou opravdu žijete.
Ano, naturální kulturistika se rozhodně stala mým životním stylem. Pozoruji i určitou nakažlivost, takže mnoho mých kolegů a přátel, kteří na začátku kroutili hlavami nad tím, co dělám, si teď nosí krabičky s jídlem, jsou aktivnější a řekl bych i zapálenější. O to také jde, aby měl člověk dobrý pocit z toho, co dělá, a dělal to rád! Baví mě předávat mé bohaté zkušenosti a vidět, jak se svěřenci před očima mění a zlepšují. Největší sportovní odměnou je sledovat ocenění těžké přípravy přímo na pódiu.
Lucie Hochmalová
Foto: archiv L. Hrubého