Jediný národní sport je národní házená

Jediný národní sport je národní házenáTomuto sportu je letos 106 let a je jediným národním sportem, hraným v Čechách a na Moravě.

V Řevnicích se hraje nepřetržitě už 85 let. Za jeho vznikem stojí středoškolský profesor Josef  Klenka, který jej nazval „vrhaná s přenášením“.

Od ledna 1971 se tento sport jmenuje „národní házená“. V současné době se v našem regionu hraje národní házená pouze v Řevnicích. Velkým propagátorem řevnické házené byl pan Robert Tausche a dále zde musím vyzdvihnout pana profesora Josefa Šafránka, který se o řevnickou házenou staral plných 44 let. Po jeho úmrtí převzal tuto funkci Petr Holý a do současnosti  zorganizoval dalších jedenáct ročníků.

Řevničtí házenkáři se každoročně umisťují na předních  místech tabulky, muži hrají druhou ligu. Výrazného úspěchu dosáhli žáci výhrou v Poháru České republiky. Letošní rok zahájilo 15. 1. pořádáním turnaje dorostu. Dále byli pověřeni uspořádat semifinále Českého poháru žen za účasti celků Chomutova, Žatce, Mostu a Modřan. Tato soutěž se odehrála v neděli 16. 1.

V lednu se ještě budou konat turnaje mladších i starších žaček (29. 1.) a mladších i starších žáků (30. 1.). V březnu pak budou organizovat republikové turnaje dorostu a turnaj starých gard.

(ph)