Jak zhubnout nabrané kilogramy

Jak zhubnout nabrané kilogramyTéma hubnutí nabraných kilogramů je nejvíce diskutované vždy na začátku roku.

Fitness centra zažívají nával nových členů, vzrůstá prodej potravinových doplňků a knih zabývajících se touto problematikou, ale ve většině případů nadšení pomalu opadá s přibývajícím neúspěchem.

Není to tím, že by cvičení nebo potravinové doplňky nefungovaly či snad informace v knihách byly nesprávné, ale je důležité si uvědomit, že jsme individuality, a proto na každého platí něco jiného.

Když se kolem sebe rozhlédneme, vidíme mnoho různých typů lidí (malé, velké, hubené, silné apod.). Každý typ člověka reaguje jinak nejen na trénink, ale hlavně na potravu. Tomu se říká nutriční individualita jedince a právě ta je důvodem, proč je někdo při určité „dietě“ úspěšný a jiný ne.

Na základě diagnostiky nutriční individuality je možné určit, jaký typ potravin je pro jedince vhodný, a docílit tím požadovaný výsledek. Tento způsob diagnostiky není nic nového. Je používán již po staletí například v ajurvédské nebo čínské medicíně.

Dalším krokem je samozřejmě pohyb, což by měla být především nějaká příjemná, zábavná a motivující činnost. Doporučená aktivita je alespoň 3x týdně 60 min. Cvičení můžete provádět v posilovně, při sportovních hrách nebo i v pohodlí svého domova. Důležité je však začít. Doporučuji najít si nějakého tréninkového partnera nebo trenéra, který vás bude k vašemu cíli motivovat. Jak se říká: „Ve dvou se to lépe táhne.“

Stanovení cílů a plánování je také nedílnou součástí úspěšného sestavení programu cesty k vytoužené kondici. Je ale důležité vytvářet si plány, které jsou splnitelné v daném časovém období, aby to nevedlo k další „demotivaci“ a neúspěchu.

Proto si stanovte reálné cíle, jako je 1 kg úbytku váhy týdně nebo 1 cm v pase za týden apod. Svým klientům vždy říkám, že jde především o změnu životního stylu. Pokud se to povede, už nikdy nebudou řešit otázky ohledně nadváhy nebo kondice.

Jako dárek jsem pro vás připravil fitness program, kde najdete tréninkový plán a nutriční doporučení, jež vám pomohou k vašim cílům v roce 2012 (ke stažení na www.jirij.cz/dobnet, heslo: dobnet111).

Rád bych vám do roku 2012 popřál mnoho pracovních i osobních úspěchů, pevné zdraví a skvělou kondici.

Jiří Jelínek