Péče o člověka postiženého demencí je náročná a vyčerpávající. Existují způsoby, jak se s touto skutečností lépe vyrovnat a ulehčit si ji. Je důležité si uvědomit, že se staráme o blízkého, kterého známe a máme rádi. To, co ho mění, je pouze jeho nemoc. Proto je nutné jednat s ním jako v dobách před vypuknutím onemocnění.
Podporujte stereotypy normálního života. Pravidelný běh věcí a provádění každodenních činností stále stejným způsobem vedou ke vzniku neměnných postupů, které jsou v životě a péči oporou. Vnesou do velmi složité existence řád a strukturu. Díky nim se redukuje počet situací, které je třeba řešit a o nichž je třeba rozhodovat. Pro člověka s demencí tak vznikají záchytné body a zavedená rutina vytváří pocit bezpečí a jistoty. Vše je potřeba podle postupu onemocnění dále průběžně zjednodušovat, ale normální rytmus všedního dne by měl být zachován tak dlouho, jak je to možné.
Poradna pro zdravé stárnutí
Proč se ptát odborníků na demence Alzheimerovou chorobou a dalšími demencemi je v Česku postiženo více než 150 000 občanů a odhaduje se, že během následujících dvaceti let stoupne jejich počet na více než 300 000. Alzheimerova demence je charakteristická plíživým začátkem, který bohužel často uniká pozornosti okolí. Pokud jste na pochybách, zda se u blízkého příbuzného či známého jedná o přirozené projevy stárnutí, nebo o příznaky počínající demence, zašlete dotaz do naší poradny na www.alzheimercentrum.cz/poradna.
Ptejte se na cokoliv
Nebojte se jakékoliv otázky. Metodikové pro danou problematiku a rovněž lékaři různých specializací poradí všem, kteří mají podezření, zda u jejich blízkých nemůže být důvodem zapomínání, zmatenosti a podobných příznaků právě Alzheimerova choroba či jiné demence. Pokládejte otázky ze sociální, zdravotní či z ošetřovatelské oblasti. Odborníci pomohou také s výběrem vhodného zařízení, zajistí testování paměti, což je první krok v řadě vyšetření k určení diagnózy.