Jak vybrat správný antivir

pocitacRád bych zabezpečil svůj počítač, ale nevyznám se v nabídce antivirových programů. Mohli byste mi prosím poradit?
Na trhu je skutečně velmi mnoho antivirových programů a jistě není jednoduché se rozhodnout, jakému dát přednost.

V internetových diskusích zjistíte, že jeden z uživatelů nenávidí systém X, ovšem s antivirem Y má ty nejlepší zkušenosti. Další ovšem Y odsoudí a doporučí B a třetí jim všem vynadá do hlupáků, protože již patnáct let funguje bez antiviru a je naprosto spokojen. V odborných časopisech vycházejí víceméně nezávislé testy, v nichž se na předních místech střídají různé antiviry, a tak je rozhodnutí, který si vybrat, nakonec stejně na uživateli samotném.

Moje rada tedy zní: Lepší je jakýkoli antivirus než žádný a nejlepší ochranou počítače je uživatel, který otevírá soubory stažené z internetu s rozmyslem. Sebelepší antivirus neochrání počítač před uživatelem, který bez obav rozklikne soubor naha_celebrita.exe a nedočkavě odpoví „Ano“ a „Spustit“ na všechna varování.

Pro ochranu počítače v domácnosti stačí bezplatné antiviry. Na předních místech testů se umisťují Avast!, Avira Free a AVG Antivirus Free. V aktualizacích Windows potom můžete nalézt Microsoft Security Essentials. Jistě neprohloupíte instalací kteréhokoli z nich, všechny mají automatickou instalaci aktualizací jak virové databáze, tak antiviru samotného. Ale pozor – nikdy si na svůj počítač neinstalujte antiviry dva. Začnou (laicky řečeno) bojovat mezi sebou a můžou pak blokovat některé z funkcí počítače.

Pokud si i přes instalovaný antivirus nejste jisti, zda počítač není napaden, můžete vyzkoušet tzv. Live CD. Jeho výhodou je, že dokáže zkontrolovat i ty soubory operačního systému, které jsou při jeho běhu nedostupné. Tato CD nabízejí výrobci antivirových systémů na svých stránkách, hledat můžete například Avast! Rescue Disk, AVG Rescue CD, ESET SysRescue Disk apod. Návod na jejich přípravu a použití by ovšem vydal na další článek, takže se jim můžeme věnovat někdy příště. Nebo můžete kontrolu svého počítače přenechat odborníkům.

iMHO