Jak mít příjemně suchý domov

Vlhkost je nepřítelem obydlí i našeho zdraví.  Často nám dělá vrásky na čele. Proto jsme se vydali za Petrem Krocem z firmy Iglubrick, aby nám poradil, jak ji odhalit včas a zatočit s ní tak, aby se už nevracela.

Vlhkosti v domě či na chatě si často všimneme až po nějaké době. Měli bychom ji kontrolovat? Jakým způsobem?
Určitě ano, hlavně v místech, kde s případnou vlhkostí můžeme počítat. Jsou to různé záplavové oblasti, místa v blízkosti vodních toků, jezer, potůčků či v okolí lesa, který vodu zadržuje. Kontrolu stačí provádět vizuálně a zcela náhodně. V případě vlhkých stěn se musíme na problém soustředit a nenechat ho dojít do závažnějšího stavu.

Určitá vlhkost v domě je přirozená. Jak poznám problém?
Projeví se mokrými stěnami, loupáním a opadáváním omítek, mapami různých barev na zdech, plísněmi, mnoha druhy drobných prasklin, srážením solí na stěnách apod.

Mohu mít zasažen i nový dům?
Ano, bohužel. Většinou se jedná o chyby při realizaci výstavby, např. tepelné mosty, podle kterých dochází k průniku vlhkosti dovnitř stavby, nedostatečná izolace, špatně postavená střecha či její část, nevhodně zvolené materiály a podobně. 

Pomáhá třeba seškrábání a opětovné nahození zdí? Speciální nátěry? Časté větrání?
Seškrab a opětovné nahození nám vlhkost neodstraní. Chvilku to bude vypadat, že je vše v pořádku, po určité době se voda opět začne tlačit na povrch.

Speciální nátěry fungují, ale záleží na množství vody, která se do objektu snaží dostat. Po krátké době dojde k zasolení pórů, a tím přestanou být nátěry funkční. Volil bych je jako doplněk, ne coby hlavní způsob pro odstranění vlhkosti.

Větrání nebo rekuperace jsou potřeba vždy. Pokud si z domu uděláme „igelitový“ pytlík, bude vlhkost kondenzovat uvnitř.

Mezi dalšími možnostmi jsem  narazila na desku IsoAir.  Proč bych si ji měla vybrat?
Desky IsoAir jsou lehké polystyrenbetonové desky, které natáhnou vlhkost do sebe a „prodýchají“ ji do místnosti. Jejich účinnost ověřila letitá praxe i testy z Kloknerova ústavu v Praze. Díky většímu průměru pórů, jimiž vlhkost prostupuje, se nezasolují jako zmiňované nátěry. Jen větráme, což je třeba vždy.

Desky vyrábíme z drceného recyklovaného polystyrenu, cementového mléka a dalších složek, zvyšujících jejich odolnost. Jsou nehořlavé, mají nízkou hmotnost a výborné termoizolační vlastnosti. Materiál je hypoalergenní a antiseptický, ale také relativně křehký, proto musíme dbát na opatrnou manipulaci.

Kolik stojí? A zvládnu jejich instalaci?
Vyrábíme tři varianty s různou tloušťkou: desky silné 50 mm, 60 mm a 80 mm v rozměru 95 cm x 95 cm. Cena je na našem webu isoair.cz v rubrice Ceník. Obecně si ale myslím, že poměr výkon/cena je opravdu vynikající. Desky můžete využít všude v interiérech a jejich výměna není potřeba. Náklady na opakující se opravy mohou být mnohem vyšší.

Instalaci zvládnete poměrně lehce podle návodu. Pokud si přece jen nebudete jisti, neváhejte nás i během realizace kontaktovat.

Co když si investici v domě rozdělím na části?
Častokrát se tak děje z finančních důvodů zákazníka. Můžete řešit vlhkost postupně, ideální je však aplikovat desky v celé šíři problému najednou. Už jen z hlediska stavebních opatření vašeho domova. Zákazníci, kteří váhali, dnes potvrzují své rozhodnutí větou: „Jsme rádi, že jsme to udělali najednou. Už máme klid.“

V dnešní době na některé výrobky neúnosně dlouho čekáme.

Jak je to s deskami IsoAir?
Máme kontinuálně promyšlenou výrobu i dodávku vstupních materiálů. Žádného zákazníka jsme doposud neodmítli. Desky jsou u nás v Řevnicích k dispozici.

Jsme rádi, že můžeme být součástí regionu Dolní Berounka. Pokud potřebujete řešení, zavolejte nám:

Renáta +420 607 129 807
Marek +420 602 326 191

www.isoair.cz
www.iglubrick.cz