Jak dopadla řevnická Porta

MarodPorta a její 48. ročník skončil a vstoupil tak do další fáze historie nejstaršího letního festivalu v Čechách. 

Od 27. 6. Do neděle 29. 6. zněla v Řevnicích hudba jak v soutěžních blocích, tak i v recitálech hostů.

Soutěžilo celkem 17 soutěžících, kteří postoupili do finále z jednotlivých kol a také z řevnického semifinále, které proběhlo na druhé festivalové scéně v sobotu.

Keramickou sošku a s ní mnoho dárků za první místo si letos z Řevnic odvezla skupina Louka Band. Cenu vítězi předali předsedkyně Porty Anna Roytová a radní Středočeského kraje Ing. Jiří Peřina. Druhé místo porota přiřkla skupině Trio P.E.S. a třetí místo obsadilo seskupení s názvem  Rendez-fou.  Na Portě 2014 byla rozdána další ocenění.

Cena Českého rozhlasu Region  –  Rendes-fou, Cena Country rádia, které bylo hlavním mediálním partnerem Porty – skupina Pocity, E-Porta – internetové hlasování –  skupina Kupodivu. Miss Porta byla zvolena Jana Švédová z kapely Švédova trojka. Zvláštní cenu poroty za vynikající hru na kytaru získala Klára Vytisková z dua Quaoar.

Soutěžící obdrželi spousty dárků od partnerů Porty, (Vlastní recitál na Portě 2014, možnost soutěžit na Mezinárodním festivalu Porta2015 v Ústí nad Labem, kytara Furch, frekvence ve studiu Chevaliere, medailon na Country rádiu, pozvání do partnerských rádií Porty, mikrofon a dárky od Sennheiser, Panter, nebo Music City, zařazení písničky na CD Porta 2014, atd.)

Díky ČRO Olomouc, T-Net a Fotosklad, byla oceněným, předána ještě žhavá CD se záznamem jejich vystoupení na festivalu.

I když počasí chvílemi festivalu nepřálo, na návštěvnosti a spokojenosti diváků to nebylo znát. Pořadatelé připravili bohatý program, vše do sebe zapadalo a dle potlesků a přídavků byly spokojeny jak diváci, tak vystupující na pódiu zbrusu nového Lesního divadla. „Musím říct, že je tady skvělá atmosféra. Již jsem zde vystupovala asi před dvěma roky a moc ráda se sem zase vrátím“, řekla Lenka Filipová, která zpívala v závěrečné „Hodině H“. Ta byla tentokrát věnována památce textaře Zdeňka Rytíře. Na spolupráci s ním a na jeho písničky zavzpomínali i Václav Neckář se skupinou Bacily, Petr Kocman, Ondřej Hejma, Tereza Černochová, Radek Tomášek, Pavel Říčař a samozřejmě Helena Rytířová. Na pódiu se po boku skupiny Bacily objevil po 20-ti letech i Jiří Vondráček, kterého  si  při svém nedělním vystoupení přizval také Petr Kocman, aby si spolu zazpívali dnes již slavnou písničku z repertoáru Marsyas, Týden.

Velký úspěch zaznamenala veškerá vystoupení hlavních hvězd celého festivalu. Naďa Urbánková a skupina Bokomora vedle svých velkých hitů jako Závidím, Svatební průvod, Můj Vilém peče housky, zavzpomínala na éru Semaforu a vystřihla i několik písní, které má v repertoáru právě s Bokomarou.

Sobota patřila kromě soutěže především Haně a Petru Ulrychovým, kteří letos slaví 50 let společného zpívání a 40 let se skupinou Javory. Největší hity nenechaly nikoho chladným a bouřlivé ovace nebraly konce. Jejich vystoupení dekoroval sice déšť, ale ten vytvářel spolu s krásně osvícenou scénou pozoruhodné prostředí jejich písničkám.

Na letošní Portě úspěšně vystoupila celá plejáda dalších vynikajících hostů například Jaroslav Samson Lenk, Petr Kocman, Nezmaři, Žalman a spol., Zelenáči,

Vojta Kiďák Tomáško, BG Styl, Monogram, nebo Švédova trojka – vítězové Porty v roce 2012 a 2013.

Po celou dobu festivalu bylo o návštěvníky postaráno a organizátoři neponechali nic náhodě. Stánky s občerstvením nabízely již tradičně chutná jídla, připraveno bylo stanové městečko, prostor na parkování a především rychlý informační servis, který návštěvníkům podával zprávy o současném dění na pódiu, nebo při autogramiádách v infostánku, kde se prodávaly pochopitelně i CD z minulých ročníků Porty v Řevnicích. Po všechny tři dny vycházely festivalové noviny Portýr pod taktovkou šéfredaktorky Lucie Paličkové a technickým vedením Radka Havlíčka. Diváci tak měli možnost si přečíst články, rozhovory a informace o účinkujících, soutěžících a také o věcech, které se udály právě během festivalu. Informace z letošní Porty budou k nalezení nejen na webu Porty, ale  i v internetovém ePortýru. Celé hudební dění zaznamenal štáb Českého rozhlasu Olomouc a nedělní část také televize Country No.1.  Můžeme se tedy spolu s diváky těšit na hudební CD a DVD z Porty 2014. Ti, kteří se na Portu nedostali a nemohli si vychutnat nádhernou atmosféru i s vůní lesa, měli možnost festival, který moderovala osvědčená dvojice Petr Bohuslav a Zdeněk Schwager sledovat online na internetu díky společnosti T-Net.

To vše za podpory  hejtmana Středočeského Kraje.

Podrženo, sečteno, Porta je festival, který si vydobyl na naší folk a country scéně pevné a zasloužené místo nejen za svoji výdrž, ale především za náplň úctyhodné činnosti jak na samotném festivalu, tak i v době, kdy pomáhá soutěžícím a podporuje tento hudební žánr.  Zaslouží si žít další léta a pochopitelně podporu partnerů, sponzorů, donátorů a neodmyslitelnou pomoc médií. Organizátorům je potřeba poděkovat a popřát pevné nervy při shánění financí, aby festival přežil i  následující léta a mohl psát další díly své historie nejen na webu www.porta-festival.cz

Petr Mráček