Jachtařská Modrá stuha Vltavy 2022 putuje k Berounce

DOBŘICHOVICE – O předposledním říjnovém víkendu se v pražském Podolí konala tradiční jachtařská regata „Modrá stuha Vltavy“. Závod pořádal Český Yacht Klub (ČYK), nejstarší klub a kolébka jachtingu v ČR. Nemohl u toho chybět juniorský team jachtklubu Sokol Dobřichovice.

Na start regaty pořádané již několik desítek let se postavilo celkem 28 lodí ze tří mládežnických lodních tříd (Optimist, Cadet a RS Feva). Za jachtklub Sokol Dobřichovice se tohoto závodu, historicky poprvé v lodní třídě RS Feva, zúčastnily dvě posádky ve složení Šimon Krátký – Jáchym Novotný (CZE 6566) a Štěpán Novotný – Jáchym Šára (CZE 1), pro které byla atmosféra závodů úplně nová.

Předpověď počasí na celý víkend nebyla pro jachting úplně příznivá, ale sobota slibovala, že se alespoň trochu svezeme. Stalo se, jak bylo předpovězeno, a v polojasném sobotním odpoledni byly za slabšího větru odjety dvě rozjížďky. Nebyla nouze o dramatické zvraty a pohledné souboje. Podmínky na Vltavě prověřily především taktickou a psychickou připravenost závodníků i trenérů.

„Šimonovi Krátkému s Jáchymem Novotným se hned první den velice vydařil a po tuhém boji v sobotních rozjížďkách se usídlili na prvním místě celkového pořadí, následováni posádkami z téměř domácího YC CERE. Pro debutující posádku Štěpán Novotný – Jáchym Šára byly zatím nástrahy Vltavy příliš obtížné, ale sympatičtí mladší žáci srdnatě bojovali s živly a nasbírali cenné zkušenosti,“ sdělil Ondřej Krátký z dobřichovického jachtklubu.

Šimon a Jáchym na bedně v historické klubovně ČYK (postavena 1912)

Neděle slibovala sice slunečné počasí, ovšem větru jen poskrovnu, což se bohužel potvrdilo i na vodě. Přes velkou snahu zkušených rozhodčí z pořádajícího ČYK se kvůli absenci větru nepodařilo žádnou z plánovaných nedělních rozjížděk dokončit. Borci z YC Dobřichovice (Š. Krátký – J. Novotný) tak brali 1. místo a přivezli domů k Berounce Modrou stuhu Vltavy pro nejrychlejší loď tohoto závěrečného závodu letošní sezony.

„Pro náš velmi mladý team, s kterým jsme se jachtařským regatám začali po důkladné přípravě věnovat až ve druhé polovině letošního roku, je získání Modré stuhy Vltavy velkým úspěchem a příslibem do budoucna. Držte nám palce, na příští sezonu chystáme mnohem víc startů v různých jachtařských destinacích,“ dodal Ondřej Krátký.

Fotografie jsou z archivu jachtklubu, část je přímo z Modré stuhy, druhá část z letošního mistrovství ČR na Nechranicích