Adventní a Mikulášské trhy budou letos opět v plné parádě

Advent v Dobřichovicích Foto: Kristýna Pánková

DOBŘICHOVICE, ČERNOŠICE – Po loňských covidových restrikcích se do Dobřichovic a Černošic opět vrátí nejen trhovci, ale i program, na který byli návštěvníci za posledních více než dvacet let zvyklí. Adventní trhy se na zámku v Dobřichovicích konají 26. listopadu od 10 do 18 hodin, Mikulášské pak 3. prosince ve stejný čas v Černošicích na Vráži.

Když tradice dobřichovických adventních trhů začínala s pěti stánky, nikdo tehdy netušil, jak populární a oblíbená akce se z ní záhy stane. „Zájem stánkařů je veliký, předpokládáme, že přijede na sto dvacet trhovců, většina z nich k nám jezdí tradičně a fungují jako jedna velká rodina,“ říká organizátorka Kristýna Pánková a dodává, že všechno zboží je prověřená poctivá domácí výroba, ať už jsou to rukodělné výrobky, nebo něco k zakousnutí. „Pravidelně například jezdí paní ze Šumavy s nádhernými ručně dlabanými dřevěnými mísami. Její manžel pracuje v lese a ona je vyrábí ze špalků, které jí muž věnoval. Nebo tu bude mladý včelař s medem a perníkovým těstem, které vyrábí jeho přítelkyně a celá řada dalších zajímavých lidí, z nichž většina se zná z Fleru.“

Foto: Kristýna Pánková

Součástí adventních trhů v Dobřichovicích bude prodejní výstava betlémů, také betlém s živými zvířaty, dětská výtvarná dílna, pečení cukroví, loutkové divadlo souboru Buchty a loutky a vystoupí kouzelník Kravata i dětský pěvecký sbor.

Na Vráži pak na Mikulášských trzích vystoupí kromě loutkového souboru dětský sbor Tutte Le Note při ZUŠ Černošice, pěvecký sbor Mifun a díky černošickým skautům přijde i Mikuláš, čert a anděl.

Foto: Petr Wolf

Minulý rok byly Adventní trhy v Dobřichovicích zrušeny kvůli vládnímu covidovému nařízení den před konáním akce. Trh byl již kompletně připravený, trhovci měli přichystané zboží, napečeno, navařeno, byl to velice nešťastný okamžik, protože do přípravy trhů vkládají všichni mnoho energie a financí již dlouhou dobu před konáním akce.

Na velké prosby trhovců se vloni týden po původním termínu organizátoři rozhodli uskutečnit alespoň omezené Mikulášské trhy v Černošicích. Zrušili veškerý kulturní program, dodrželi rozestupy mezi stánky, kontrolovali rozestupy mezi lidmi a nošení roušek. Zájem o trhy byl i tak veliký a kouzlo jim dodala i přítomnost Mikuláše s čertem a andělem.

Foto: Petr Wolf