Jak zazimovat zahradu

Příprava zahrady na zimu probíhá před promrznutím půdy. Choulostivé trvalky, keře a růže přihrňte chvojím nebo shrabaným listím. Pokud jste právě vysadili nějaké rostliny, přikryjte je všechny. Když je dostatek sněhu, můžete ho na záhony nebo ke keřům přidat.

Záhony na podzim zbavte zbytků rostlin a nakypřete je. Jestli je to možné, ponechejte v některých místech suché květiny do jara: bývají dekorativní i v zasněžené zahradě, a navíc slouží jako potrava a útočiště mnoha živočichům.

Z trávy posbírejte popadané listí, větvičky a kůru, nejlépe do konce listopadu. Na jeho počátku můžete na trávník aplikovat speciální hnojivo, které mu pomůže s přezimováním. Prořezáním a zválcováním travní plochy utužíte podklad, z něhož vyrůstá. Trávu před zimou naposledy posekejte na zhruba 5cm výšku, protože pak lépe přijímá sluneční paprsky. Jakmile začne mrznout, už na ni nevstupujte.

Hlízy trvalek, např. jiřin, vyryjte a uskladněte na bezmrazém místě. Odkvetlé letničky vytrhejte a kompostujte, prázdné záhony alespoň částečně

zkultivujte, aby na nich nerostl plevel. Ideálně je osejte zeleným hnojivem, které ještě před zimou zaryjte do půdy, a přidejte hnůj nebo kompost.

Ochránit potřebují trvalky pocházející z poněkud mírnějších klimatických pásem. Týká se to například některých kultivarů chryzantém (Chrysanthemum maximum), janeby (Helianthus), patří sem i paznehtník (Acanthus), slézovec (Lavatera), kamejka (Lithodora), barota čilská (Gunnera) a kalokvět (Agapanthus) a také pampová tráva (Cortaderia). Pomůže vyšší vrstva slámy nebo ochranné netkané textilie.

Před příchodem mrazů nezapomeňte vypustit sudy a jiné nádoby na dešťovou vodu. Stejně tak očistěte a na suchém místě uložte zahradní hadice a vodní čerpadla.

Přejeme vám krásný podzim.
Váš Floral Garden

Tip na dekoraci
Menší větve z prořezaných jehličnanů zastrkejte do truhlíků a doplňte je suchými klacíky, dýní, šiškami a jinými přírodninami.

Adresa: ulice 5. května 269, Dobřichovice
www.floralgarden.cz
e-mail: info@floralgarden.cz
Instagram: floralgardens.r.o.