Internet zase o kus dál 
aneb Hurá do „cloudu“

DZ_01_2013.inddKdyž jsem v roce 2008 psal článek o elektronické poště, ještě jsem netušil, kam se za pár let tato a další služby posunou.

(Poznámka autora: Článek vyšel v čísle 2 ročníku 2008, a tehdy ještě pouze elektronicky, ale pokud má někdo zájem, najde jej v našem archivu.)

Ve všech oborech jde vývoj dopředu, v oblasti elektroniky a počítačů to platí dvojnásobně. Služby dostupné přes internet se výrazně rozšířily a kromě e-mailové schránky dnes máte možnost využít i množství dalších, to vše stále zdarma.

Není jednoduché vysvětlit pojem cloud v několika větách. „Cloudovým“ službám nejvíce napomohla virtualizace počítačových systémů, která zjednodušeně řečeno umožňuje místo „více strojů“ použít „větší a výkonnější stroj“ a na něm vytvořit více paralelních systémů. Pak je možné uživateli poskytnout daleko jednodušším způsobem větší množství funkcí informačních technologií jako službu. Taková řešení nazýváme „cloudová“.

Asi největším průkopníkem v této oblasti se stala společnost Google, která jako první přišla s tím, že uživatel může mít po své registraci e-mailové schránky také něco navíc. To „něco navíc“ je ale opravdu něco! Po registraci, respektive po vytvoření e-mailové schránky na doméně gmail.com, máte k dispozici také úložný prostor o velikosti 5 GB, dále prostor pro fotografie a aplikace Google Apps. V současné době, jako reakci na Google Apps, poskytují podobné služby i další společnosti, například Microsoft se svým programem Office 365, kde jsou zase velmi zajímavé programy pro školy a vzdělávací ústavy.

Google Apps jsou obdobou kancelářských programů a pomocí těchto velmi vyspělých aplikací je možné vytvářet dokumenty, obchodní dopisy, zápisy, nákresy, tabulky a prezentace v takové kvalitě, která postačí k běžné práci. Zajímavostí a velmi důležitou funkcí jsou pak exporty do různých formátů kompatibilních s kancelářskými aplikacemi ostatních tvůrců softwaru jako například Microsoft Office nebo Open Office. Samozřejmostí je export do populárního formátu PDF. Dále je dostupný velmi pěkný kalendář pro organizaci času a schůzek. Aplikace jsou k dispozici také na nejvíce používaných mobilních platformách, např. Android nebo iOS. Pro použití těchto aplikací není potřeba žádná instalace, stačí pouze registrace, respektive vytvoření schránky, a všechny tyto služby jsou okamžitě použitelné. Všechno je propojené se vším. Vytvoříte dokument nebo prezentaci a můžete je ihned odeslat e-mailem atd. V kombinaci s výtečným prohlížečem Chrome, který je dostupný pro všechny operační systémy, vše funguje k naprosté spokojenosti i toho nejnáročnějšího uživatele. Pro práci s poštou není potřeba žádný e-mailový klient, a odpadají tak problémy s nastavováním e-mailových serverů pro různé sítě. Vše  přístupné odkudkoli na světě, jediné, co potřebujete, je připojení k  internetu.

Stručně jsem zde představil služby společnosti Google, s nimiž jsem se mohl seznámit jako s prvními tohoto typu. Další společnosti poskytují drobně odlišné služby, ale princip zůstává stejný, žádné instalace a starání se o hardware.

Jen málo z nás pamatuje, jaké to asi bylo, když chodil „pošťák s trumpetkou“ a roznášel dopisy, dnes už nám díky internetu a „cloudovým“ službám „troubí“ úplně jiné písně. Některým z nás tyto služby už pomáhají a neumíme si bez nich dnes představit život, ale nezapomínejme na to, že krásná klasická ručně podepsaná pohlednice dokáže potěšit daleko více než e-mail.

Všem čtenářům přeji, aby jejich seznámení s novými službami bylo příjemné, a hlavně mnoho zdraví a pohody v novém roce.

Bobo RUML