Hurá na kolo! Ale ohleduplně aneb na co si dát pozor

Foto: z archivu redakce

DOLNÍ BEROUNKA – Jízda na kole se v posledních letech stává čím dál víc oblíbenější sportovní zábavou. Cyklisté jsou k vidění prakticky všude a je jich mnoho na cyklostezkách, cestách pro chodce i na silnicích. A to s sebou občas přináší problémy. Můžeme jim však předejít. Stačí se chovat ohleduplně, ať už jsme v pozici cyklisty, chodce, nebo řidiče auta či motorky.

Poberouní, Podbrdsko a jejich široké okolí jsou velice oblíbenou lokalitou nejen pro cyklisty, ale také pro turisty, rodiny s dětmi a další výletníky. I z tohoto důvodu se nám obyvatelům dolního Poberouní často zdá, že je tu příliš plno. Když je hezké počasí a k tomu víkend, cesty kolem řeky jsou k procházce prakticky nepoužitelné. Mnozí lidé si myslí, že cyklistů je u nás prostě moc.

A je to pravda. Na poměrně krátké cyklostezce se setkává značné množství lidí na kolech, koloběžkách, in-line bruslích nebo skateboardech a procházející se rodiny s kočárky a se psy. Není divu, stezka je pro cyklisty i pro pěší. A tak je zásadní problém jiný. I tady se někteří lidé chovají bezohledně a nerespektují ostatní cyklisty a chodce. Občas cyklista jede velkou rychlostí a nebere ohled na jdoucí maminku s kočárkem, jindy zase rodiče nechají děti po stezce volně běhat, takže se nedá projet na kole.

„Cyklistům a chodcům doporučujeme především vzájemnou toleranci a ohleduplnost. Cyklisté, bruslaři, koloběžkáři nesmějí ohrozit chodce, chodec nesmí ohrozit cyklistu. Obě skupiny jsou zcela rovnoprávné. Chodci ani cyklisté by neměli vytvářet větší skupiny účastníků, jedoucích či jdoucích vedle sebe, aby neblokovali pohyb ostatních a nezabírali celou šíři stezky. Také upozorňujeme, že na cyklostezce je povinností mít psa na vodítku a držet ho u sebe,“ říká administrativní pracovnice Jana Janoutová z Městské policie v Řevnicích.

Podle ní řevnická policie žádné spory neřeší. „Cyklisté ani chodci z cyklostezek nám nevolají. V případě nesnášenlivosti cyklistů se jedná spíše o vyhrocenou diskusi na sociálních sítích. Naopak většina lidí vnímá cyklistiku v Poberouní jako součást místního koloritu. Samozřejmě vše je o vzájemné ohleduplnosti. Pokud se objeví agresivnější cyklista nebo chodec (což se stává naprosto minimálně), jde řádově o pár jedinců,“ dodává Janoutová. Policie cyklostezky i odpočívadla pravidelně kontroluje. U cyklistů nejčastěji zaznamenává nedostatečné osvětlení, někdy i kola zcela bez funkčních světel, dětem občas chybějí helmy. Problém bývá na lávce v Hlásné Třebani, kde musí cyklista z kola sesednout. „Pokud tak neučiní, důrazně na to upozorníme.“

K dodržování všech pravidel nabádá také ředitel záchranné služby Trans Hospital z Řevnic Bořek Bulíček. Podle něj už sezona cyklistů prakticky neexistuje, jezdí se celoročně. „Cyklisté nám většinou padají paradoxně více na silnicích, protože na cyklostezkách jezdí koloběžky, bruslaři a maminky s kočárky. Příčin pádů je mnoho, například nezvládnutí techniky jízdy, jízda pod vlivem alkoholu, ale i různá napadení mezi cyklisty, bruslaři nebo automobilisty. Následky jsou od drobných poranění horních a dolních končetin, tržně zhmožděných ran hlav, bezvědomí,  někdy končí vážné nehody smrtí.“

Nedokončená cyklostezka
Naším údolím Berounky se line několik cyklistických tras. Z Prahy tudy vede cyklotrasa č. 3, která se od řeky odklání v Zadní Třebani a přes Svinaře, Hatě, Neumětely a Hořovice směřuje až do Plzně. Další cyklotrasa nazvaná Po stopách českých králů vás zavede z Dobřichovic do Berouna a odtud pak dvěma směry: na Zdice a Hořovice, nebo na Nižbor. Cyklisté také často míří od Berounky do Brd, ať už směrem na Mníšek a po hřebenech dál na západ, nebo přes Halouny.

Z toho vyplývá, že nejvytíženější je úsek podél Berounky, kudy se dá dojet z Radotína přes Černošice, Dobřichovice, Lety, Řevnice, obě Třebaně, Karlštejn a Srbsko až do Berouna. Na části této trasy je vybudovaná cyklostezka, končí však v Řevnicích u lávky a dál směrem k Berounu se musí jet po silnicích až do Srbska, kde stezka zase navazuje a pokračuje do Berouna.

Starostové Karlštejna, Třebaní a Řevnic nyní chtějí dobudovat chybějící úsek z Řevnic k hranicím katastru Srbska. Středočeský kraj totiž v dubnu vyhlásil nový dotační program na výstavbu cyklistické infrastruktury. „Propojení je klíčové. Jednáme s panem radním Boreckým a mapujeme situaci. Nejpravděpodobnější variantou je, že nositelem projektu se stane kraj, který zadá studii proveditelnosti na obou březích řeky Berounky. Pak projdeme všechny navržené trasy cyklostezky a vybereme finální verzi,“ sdělil místostarosta Karlštejna Petr Weber. Podle něj je to ovšem plán na několik příštích let.

Naopak cyklostezka na katastru Srbska je již ve fázi získávání stavebního povolení, takže by mohlo dojít k jejímu prodloužení od skal Alkazar směrem do obce během dvou let.

 

Víte, že…?

  • Pravidla provozu na pozemních komunikacích upravuje zákon 361/2000 Sb.
  • Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít. To se týká třeba úseku od nádraží v Dobřichovicích směrem na Všenory, tam by se cyklisté na silnici neměli vůbec vyskytovat.
  • Značka přejezdu pro cyklisty slouží k příčnému překonání komunikací. Pozor, cyklista na tomto přejezdu nemá přednost (jediná výjimka je přejezd pro cyklisty řízený semaforem). Cyklista totiž není chodec, není tedy možné uplatňovat přednost právě jako na přechodu pro chodce. Po samotném přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo. To se týká třeba přejezdu u mostu Lety–Řevnice nebo v ulici Komenského/Třebaňská v Řevnicích pod Penny.
  • Na některých místech cyklostezky jsou brány nebo retardéry, kde musí cyklista slézt  z kola. To je třeba v Letech u Sokola, kde končí cyklostezka, nebo na lávce mezi Zadní a Hlásnou Třebaní.
  • Při jízdě mimo cyklostezku může jet dítě do 10 let na kole po chodníku. Pokud je dítě v doprovodu dospělého, je dospělý povinen jet na kole po silnici.
  • Cyklisté nesmí jezdit vedle sebe, ale vždy za sebou.

V pátek se těšte na oblíbené trasy v Poberouní, které můžete vyzkoušet třeba o víkendu.