Hudba mě baví, chtěl bych vlastní kapelu, říká nadaný František

LETY – Na akordeon hraje čtrnáctiletý František Buchtele už sedm let, letos vyhrál soutěž akordeonistů, i přesto, že byl přesvědčen, že skončí poslední. „Hraji na klavír, kytaru i na ukulele, baví mě film a rád vyrábím maki,“ přiznal Markétě Huplíkové v rozhovoru pro časopis Letovák.

V jakých souborech působíš?
Chodím do Notiček, zpívám ve sboru v ZUŠ v Radotíně a tam taky hraju v instrumentálním souboru.

Jak je to časově náročné?
S každým souborem cvičím jednou týdně.

Nelákalo by tě založit kapelu?
Jasně že lákalo. Ale zatím jsem nikoho nenašel a nevím, kde hledat. Rád bych byl v kapele, kde by byli ještě hráči na basu, kytaru, baskytaru, klavír a samozřejmě zpěvák.

Co ti hudba a hra na nástroje přináší?
Radost a možnost na něčem pracovat. Hudba mě hodně baví, protože si můžu prakticky zahrát, co chci, a potřebuji k tomu jen hudební nástroj.

Máš nějaký oblíbený hudební styl?
Obecně mám rád pop a folk.

Oblíbená kapela nebo zpěvák?
Queen a Xindl X.

Zláté pásmo v soutěži Pražský akordeon je tvé první ocenění?
Měl jsem z té soutěže celkem dobrý pocit. Ale původně jsem si myslel, že ze sedmi akordeonistů, kteří hráli ve stejné kategorii jako já, budu poslední. Že jsem nakonec skončil ve zlaté kategorii, bylo úžasné.

Měl jsi trému?
Ani ne. Já totiž obecně na koncertech moc trému nemívám. Moji učitelé většinou říkají, že nejlíp hraju až na koncertech. Asi mě to publikum donutí…

Jak ses připravoval?
Cvičil jsem zhruba půl hodiny denně, ale zato pořádně. Moc jsem se těšil, a to mě motivovalo.

František s panem učitelem Filipem Kratochvílem.

Kdo byli tvoji učitelé?
Václav Mlejnek a Milena Adamcová. Momentálně mě vede Filip Kratochvíl v Základní umělecké škole Klementa Slavického v Radotíně. A taky jezdím na letní akordeonové kurzy. Tam totiž mohu potkat skvělé talentované mladé akordeonisty z celé republiky, zahrát si s nimi a něco se přiučit. Loni jsem byl na dvou takových kurzech a letos se chystám zase.

Jaké máš další koníčky?
V posledním roce mě kromě hudby ještě baví tvorba filmů a videí. Rád bych se dostal na střední filmovou školu. Taky rád vařím. Nejraději vyrábím maki a jiné typy suši. Mám několik oblíbených receptů.

Máš čas i na sport?
Mám. Hraju stolní tenis.

František připravuje hamburgery.