Házená žije i díky podpoře rodičů

Foto: z archivu NH Řevnice

V Řevnicích vyrůstají mladí národní házenkáři. A to i přesto, že zájem o tento sport je poměrně malý. Ale když se přidají nadšení rodiče, je situace o kapánek lepší. Více předseda NH Řevnice František Zavadil.

Kdo v klubu trénuje a jakých soutěží se účastníte?
Věnujeme se výchově mladých národních házenkářů a snažíme se ve všech kategoriích, mladších i starších žácích a dorostencích uspět v oblastních soutěžích a postupovat do vrcholných celorepublikových turnajů, tedy Mistrovství ČR nebo Pohár ČR – jsme druzi v oblasti. Získané dovednosti pak mohou dorostenci uplatňovat i v družstvu mužů a tam pokračovat ve sportovní činnosti.

Jakými úspěchy se můžete pochlubit? Ať už v dnešní době, nebo v minulosti…
V sedmdesátých letech hrála družstva mužů i žen celostátní 1. ligu. Současníci pamatují druholigovou éru našich mužů, která trvala od roku 1990 do 2017, kdy jsme se vinou nedostatku hráčů do 2. ligy nepřihlásili. V příští sezóně budeme ve 2. lize znovu bojovat s družstvem, založeným na mladých hráčích, kteří jako dorostenci dosáhli v posledních letech největších mládežnických úspěchů našeho klubu. Tito dorostenci loni vyhráli halové mistrovství ČR dorostenců, Pohár ČR a letos získali stříbro na českém mistráku. Takový výsledek neznají ani pamětníci.

Chtějí děti či rodiče hrát házenou?
Zájem o kolektivní sporty trochu upadl, o házenou, zvláště národní, dvojnásob. Ale je to lepší než v devadesátých letech a na počátku nového století. Do sportování dětí se v posledních 15 letech vložili rodiče a vytvořili kolem mládeže komunitu, na kterou se nabalují známí, příbuzní, spolužáci.

Na co je lákáte? Nebo opačně – co je u vás baví?
Každý kolektivní sport má kouzlo společných vítězství, které se násobí, i proher, které se ředí. Snažíme se pro mládež pravidelně organizovat společné přípravy a vysílat kluky i na celostátní výcvikové tábory a soustředění, ze kterých vede cesta i do juniorské reprezentace. V té jsme letos měli dva zástupce, které bylo možné zahlédnout v květnu na ČT Sport.

Jaké máte plány do dalších měsíců?
Výchova mladých a účast na vrcholných celorepublikových turnajích je neustále náš hlavní cil. A teď se budeme soustředit i na udržení se ve druhé lize dospělých, kde naši junioři nacházejí uplatnění. S dokončením sportovní haly v Řevnicích se nám snad otevřou další možnosti, jak tréninkové, tak pořadatelské.

Přijímáte děti i dospělé?
Vše, co má ruce i nohy. Pondělí a čtvrtek od 16 do 18 hod na hřišti jsou tréninky mládeže. Více na webu.

Další rozhovor s některým z klubů v našem regionu najdete v rubrice Sport ve středu 16. 8.

Předcházející:
Jan Švéd: Spolupráce nejen se sokoly nese své ovoce
Jiří Kárník: Sport musí být kromě řehole též zábava