Hasiči z Hořovic obhájili titul ve vyprošťování osob

Foto: HZS Středočeského kraje

Na letišti v Tlustici se 11. května konala tradiční Velká cena Hořovic, která byla zároveň krajskou soutěží ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Pořadatelem čtvrtého ročníku byl Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje ve spolupráci s územním odborem Beroun.

Poměřit síly přijelo v letošním roce 13 čtyřčlenných týmů. Osm jich zastupovalo územní odbory HZS Středočeského kraje, když na poslední chvíli se kvůli likvidaci rozsáhlé mimořádné události muselo odhlásit kvarteto ÚO Benešov.

Čtyřčlenné týmy měly za úkol ve stanoveném časovém limitu bezpečně a efektivně vyprostit z havarovaného vozu zraněnou osobu. Na vše dohlížela skupina rozhodčích, která je speciálně zaměřena na taktiku a techniku zásahu a poskytnutí první předlékařské péče.

S nástrahami připravených scénářů dopravních nehod si nejlépe poradilo družstvo domácích borců ze stanice Hořovice územního odboru Beroun. Favorit soutěže a obhájce prvenství z předchozího ročníku potvrdil očekávání bookmakerů a zvítězil s úctyhodným náskokem 61 bodů. Druhou příčku vybojoval tým ÚO Mladá Boleslav před „leteckými“ specialisty z vodochodského Aera.

Mezi hosty dominoval perfektně sehraný tým směny A z pražské stanice na Smíchově, který by svým bodovým ziskem obsadil v absolutním pořadí stříbrnou pozici. Uznání ovšem patří všem zúčastněným týmům, neboť scénáře dopravních kolizí byly opravdu nesmírně náročné, což před vyhlášením výsledků a předáním cen potvrdil v krátkém hodnocení plk. Ing. Martin Legner z oddělení integrovaného záchranného systému.

Na své si přišly i zástupy diváků. Kromě sledování soutěže si na letištní ploše prohlédli historickou i současnou moderní hasičskou techniku, obdobně jako vozidla a vybavení dalších složek integrovaného záchranného systému.

Velké oblibě se těšil stan prevence rizik s nejen celostátně rozšířeným programem Hasík CZ, ale i s vlastním videoprojektem OČMU, v rámci kterého preventisté aktuálně rozjeli kampaň “Dobíjejte mobilní zařízení raději přes den”. Ve stanu si děti vyzkoušely rozličné soutěže a kvízy s tématikou ochrany obyvatelstva a požární prevence, kde za správné znalosti získaly drobné dárky a sladkosti.

(red)